Banaś i Żalek stracą immunitety? Jest rekomendacja sejmowej komisji

We wtorek sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się za wyrażeniem zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności m.in. prezesa NIK Mariana Banasia i posła klubu PiS Jacka Żalka za wykroczenia drogowe. Jak podnoszono na komisji, prezes NIK sam nie może zrzec się immunitetu.

2023-05-23, 21:50

Banaś i Żalek stracą immunitety? Jest rekomendacja sejmowej komisji
Komisja sejmowa za uchyleniem immunitetu m.in. M. Banasiowi i J. Żalkowi w związku z wykroczeniami drogowymi.Foto: PAP/Paweł Supernak/Andrzej Lange

Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zajęła się we wtorek wieczorem trzema wnioskami o uchylenie immunitetu w związku z popełnieniem wykroczeń drogowych przez prezesa NIK-u oraz dwóch parlamentarzystów.

Wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK-u złożył Główny Inspektor Transportu Drogowego. Sprawa - jak poinformował prowadzący obrady Jarosław Zieliński (PiS) - dotyczy przekroczenia przez Mariana Banasia dopuszczalnej prędkości o 15 km/h podczas podróży jedną z warszawskich ulic. Wykroczenie zostało zarejestrowane przez wideoradar.

"Nie ma możliwości zrezygnowania z immunitetu"

Zieliński wyjaśnił, że prezes NIK złożył oświadczenie, że to on kierował samochodem. - Ponieważ brak jest procedur prawnych umożliwiających nałożenie mandatu karnego na kierującego pojazdem (prezesa NIK), wobec powyższego Sejm musi zdecydować o uchyleniu immunitetu (...). Pan prezes (NIK-u) nie ma możliwości zrezygnowania z immunitetu, nawet gdyby chciał, bo przepisy na to nie pozwalają - wyjaśnił Zielliński.

Marian Banaś - który brał udział w posiedzeniu komisji zdalnie - powiedział, że "wobec prawa wszyscy jesteśmy równi". - Ja jak najbardziej poddaje się temu procesowi (...) powinno to być uregulowane, żeby nie było przeszkód do zapłacenia w takiej sytuacji mandatu. Zgodziłem się zapłacić, niestety nie mogłem, wobec tego dzisiaj wyrażam taką chęć i jak tylko immunitet zostanie uchylony, zaraz to ureguluję - zapewnił prezes NIK.

REKLAMA

Pozostałe wnioski

Drugi wniosek - o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wykroczenie posła klubu PiS Jacka Żalka - złożył Komendant Główny Policji. Jak wyjaśnił Zieliński, sprawa również dotyczy przekroczenia dopuszczalnej prędkości - w tym przypadku o 31 km/h. Nadkomisarz Robert Kania, radca Wydziału Opiniodawczo-Analitycznego Biura Ruchu Drogowego KGP, dodał, że chodzi o wykroczenie, które Żalek popełnił w Białymstoku. Polityk - jak przekazał Kania - odmówił przyjęcia mandatu.

Trzeci wniosek również złożony przez Komendanta Głównego Policji dotyczy wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wykroczenie drogowe posła PiS Grzegorza Gaży. W tym przypadku również chodzi o przekroczenie dopuszczalnej prędkości - o 29 km/h.

W głosowaniu, we wszystkich trzech rozpatrywanych przypadkach, większość posłów komisji opowiedziała się za wyrażeniem zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za popełnione wykroczenia.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Mariusz Gosek o wniosku szefa NIK, Mariana Banasia


PAP/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej