more_horiz
Wiadomości

"Nasze wsparcie wojskowe przekroczyło już 3 mld euro". Premier spotkał się z szefem ukraińskiego parlamentu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 16:47
Premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk rozmawiali m.in. o polskim wsparciu militarnym dla Ukrainy, jak najszybszym rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych Kijowa do UE i odbudowie zniszczonych miast u naszego wschodniego sąsiada.
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem StefańczukiemFoto: Twitter/Kancelaria Premiera

Wsparcie militarne Ukrainy, jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych do UE, kwestie przyłączenia do NATO, oraz odbudowa Ukrainy były głównymi tematami rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka.

Ukraiński polityk rozpoczął w środę dwudniową wizytę w Polsce, spotkał się m.in. z marszałkami Sejmu i Senatu - Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim oraz premierem Morawieckim.

Mnóstwo wspólnych celów

"Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem w KPRM. Poruszane kwestie to m.in.: wsparcie militarne Ukrainy - wartość naszych dostaw broni, amunicji i sprzętu wojskowego przekroczyła już 3 mld euro, jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych do UE, odbudowa Ukrainy" - przekazano na Twitterze kancelarii premiera.

W czwartek zaplanowane jest wystąpienie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy w polskim parlamencie.

Mnóstwo wspólnych doświadczeń

Wcześniej przewodniczący Stefanczuk spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. - Ukraina jest na dobrej ścieżce do przystąpienia do UE, będziemy pracować nad uchwałą, która wesprze Ukrainę w kwestii członkostwa w NATO - zapowiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - Będziemy stać przy Ukrainie, bo doskonale rozumiemy, czym jest niebezpieczeństwo ze strony Rosji i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że Putin nie zatrzyma się na Ukrainie - powiedziała marszałek Sejmu. 

W czasie rozmowy z Witek Stefanczuk podkreślał, że przyjechał do Warszawy, aby podziękować polskiemu parlamentowi za działania wspierające Ukrainę. - Oczekujemy, że w odbudowie Ukrainy będą uczestniczyć także polskie firmy - mówił Rusłan Stefanczuk.

Czytaj także:

Zobacz także: Poseł PiS Marcin Porzucek o przekazaniu Ukrainie myśliwców F-16


PR24/IAR/PAP/łs

Zobacz także

Zobacz także