more_horiz
Wiadomości

Inwestycje w małe reaktory jądrowe. Daniel Obajtek: do końca roku planujemy 13 nowych lokalizacji

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 21:28
Daniel Obajtek powiedział w "Gościu Wiadomości", że PKN Orlen do końca roku wskaże kolejne lokalizacje pod budowę małych reaktorów jądrowych. – Planujemy nie tylko tych siedem lokalizacji, ale do końca roku planujemy trzynaście kolejnych lokalizacji – to będzie około dwudziestu lokalizacji i będziemy dalej pracować nad nimi - powiedział.
Daniel Obajtek: do końca roku wybierzemy kolejnych 13 lokalizacji pod małe reaktory jądrowe
Daniel Obajtek: do końca roku wybierzemy kolejnych 13 lokalizacji pod małe reaktory jądroweFoto: PKN Orlen/mat.pras

Niedawno PKN Orlen wskazał pierwszych siedem potencjalnych lokalizacji. Znajdują się one w pobliżu Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich koło Oświęcimia, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tarnobrzeg - Stalowa Wola oraz Warszawy. Pierwszy tego typu reaktor ma być uruchomiony w 2029 roku.

Wybór lokalizacji

W programie "Gość Wiadomości" Daniel Obajtek zdradził, że wybór lokalizacji poprzedzają szczegółowe badania. - Wybór miejsc pod małe reaktory jądrowe poprzedzają wstępne analizy związane m.in. ze środowiskiem, dostępem do wody i odpowiednim odprowadzeniem mocy. To jest pierwsza faza. Później prowadzone są dalsze badania, aby wybrać ostateczną lokalizację - powiedział Daniel Obajtek. 

Prezes PKN Orlen zapowiedział, że do końca roku, do już wybranych siedmiu miejsc, zostanie wybranych kolejnych trzynaście lokalizacji.

SMR (Small Modular Reactor) to małe, prefabrykowane i modułowe elektrownie jądrowe. Jeśli będzie potrzeba by zwiększyć moc w danej elektrowni, to wystarczy dostawić kolejny moduł.Plusem takich małych elektrowni ma być ich szybka budowa. Szacuje się, że mogą one stanąć nawet w dwa lata, to cztery razy szybciej w porównaniu do budowy klasycznej elektrowni. Dodatkowo SMR można postawić wszędzie tam, gdzie prąd jest potrzebny, co pozwala zaoszczędzić na czasie i infrastrukturze jego transmisji.

Czytaj także:

dz/tvp.info, PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także