more_horiz
Wiadomości

Trwają prace nad ustawą o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Komisja sejmowa nie poparła poprawek Senatu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 11:15
Sejmowa komisja rolnictwa nie poparła poprawek Senatu do ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Fundusz ten ma wypłacać rekompensaty rolnikom, którzy nie dostali zapłaty od podmiotów skupujących produkty rolne. Poprawki miały charakter doprecyzowujący.
Komisja rolnictwa nie poparła poprawek Senatu do ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa
Komisja rolnictwa nie poparła poprawek Senatu do ustawy o Funduszu Ochrony RolnictwaFoto: pegaziu/shutterstock

Wszystkie trzy poprawki Senatu przepadły w głosowaniu. Nie poparła ich także strona rządowa w osobie wiceministra rolnictwa Ryszarda Bartosika ani Biuro Legislacyjne Sejmu.

Ustawę o Funduszu Ochrony Rolnictwa Sejm uchwalił 9 maja br. Zakłada ona powołanie funduszu wypłacającego rekompensaty rolnikom, którzy nie dostali zapłaty od podmiotów skupujących produkty rolne. Do wpłat na FOR w wysokości 0,125 proc. wartości nabywanych produktów rolnych bez podatku VAT mają być obowiązane podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych.

Dofinansowanie z budżetu państwa 

Fundusz Ochrony Rolnictwa ma być wyodrębnionym rachunkiem bankowym administrowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który będzie upoważniony do dysponowania jego środkami. KOWR będzie również zapewniał obsługę prawną oraz techniczno-biurową FOR, ustalał plan finansowy oraz opracowywał sprawozdanie z jego realizacji.

Ustawa zakłada dofinansowanie Funduszu Ochrony Rolnictwa ze środków budżetu państwa w pierwszych dwóch latach funkcjonowania funduszu - w 2023 r. w kwocie nie wyższej niż 50 mln zł i w 2024 r. w kwocie nie wyższej niż 100 mln zł.

Potrzeba rozwiązań systemowych

Ze środków Funduszu będą wypłacane rekompensaty producentom rolnym w przypadku braku zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie skupu, przechowywania, obróbki lub przetwórstwa produktów rolnych, który stał się niewypłacalny.

Jak uzasadnia autor projektu - ministerstwo rolnictwa - odzyskanie należności za sprzedane produkty rolne nie zawsze jest także możliwe w wyniku postępowania upadłościowego. Zachodzi zatem potrzeba wprowadzenia rozwiązań systemowych umożliwiających producentom rolnym uzyskanie rekompensat w celu kontynuowania przez nich produkcji rolnej, spłaty ciążących na nich zobowiązań lub kredytów oraz na zaspokojenie ich bieżących potrzeb życiowych.

Czytaj także:

ZOBACZ: do końca czerwca 10 mld zł dla rolników. Telus: tak wielkich dopłat jeszcze nie było

PAP,pkur

Zobacz także

Zobacz także