more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda spotkał się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy. Rozmowy o relacjach dwustronnych

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 16:26
Relacje polsko-ukraińskie, w tym sprawy z zakresu dialogu historycznego, a także dalsza pomoc humanitarna i wojskowa oraz udział polskich przedsiębiorców w powojennej odbudowie Ukrainy znalazły się wśród tematów spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem.
Prezydent Duda spotkał się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy
Prezydent Duda spotkał się z przewodniczącym Rady Najwyższej UkrainyFoto: Twitter.com/@BPM_KPRP

Informację o spotkaniu przekazało na Twitterze prezydenckie Biuro Polityki Międzynarodowej. "Wśród tematów rozmowy m.in. relacje Polska-Ukraina, w tym sprawy z zakresu dialogu historycznego, dalsza pomoc humanitarna i wojskowa oraz udział polskich przedsiębiorców w powojennej odbudowie Ukrainy" - napisano.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy przebywa z dwudniową wizytą w Polsce. W środę spotkał się z marszałkami Sejmu i Senatu - Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy w Sejmie

W czwartek Rusłan Stefanczuk przemawiał w Sejmie. Jak wskazał, Polska weźmie udział w odbudowie jego kraju po wojnie. Podkreślał, że już dziś, mimo trwających działań wojennych, należy rozpoczynać odbudowę Ukrainy.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy zaznaczył, jego kraj rozpatruje Polskę, jako ważną część tego wielkiego i ambitnego projektu. - Wszyscy razem odbudujemy Ukrainę piękniejszą niż była dotychczas - podkreślił.

Rusłan Stefanczuk mówił też, że straty i zniszczenia wojenne powinna zrekompensować Rosja. Podziękował Polsce za wsparcie działań w tym kierunku. Szacuje się, że Ukraina w związku ze stratami wojennymi potrzebuje ponad 400 miliardów dolarów na odbudowę. Takie są wyliczenia Banku Światowego.

Czytaj także:

Zobacz także: szef BPM Marcin Przydacz w Polskim Radiu 24

ng/IAR/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także