more_horiz
Wiadomości

"Darmowa i dobrowolna". Premier Mateusz Morawiecki o szczepionce HPV

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 13:05
Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej w ministerstwie zdrowia oświadczył, że "wdrażamy dzisiaj to, co zapowiedzieliśmy, to co obiecaliśmy". - Darmową, dobrowolną szczepionkę HPV - przekazał. - Dla nas zdrowie nie jest i nie może być towarem, zdrowie jest wartością bezcenną - podkreślił.
Premier Morawiecki: szczepionka przeciw wirusowi HPV - darmowa i dobrowolna.
Premier Morawiecki: szczepionka przeciw wirusowi HPV - darmowa i dobrowolna.Foto: PAP/Paweł Supernak

- Wdrażamy dzisiaj to, co zapowiedzieliśmy. To, co obiecaliśmy: darmową, dobrowolną szczepionkę na raka szyjki macicy, szczepionkę HPV - oświadczył premier w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg.

"Wprowadzamy działanie bardzo konkretne"

Premier Morawiecki wskazywał, że nowotwory zbierają śmiertelne żniwo w Polsce. - Wszędzie tam, gdzie można działać prewencyjnie i zapobiegać nowotworom już teraz wprowadzamy działanie bardzo konkretne - mówił. - Wdrażamy to teraz, ponieważ dla nas zdrowie nie jest i nie może być towarem. Zdrowie jest wartością bezcenną - podkreślił.

Posłuchaj
00:30 12376690_1.mp3 Premier o wprowadzeniu darmowych szczepień przeciwko wirusowi HPV (IAR)

Zwracał uwagę, że w Polsce co roku ponad 2500 kobiet walczy z rakiem szyjki macicy. - I niestety ponad połowa tych kobiet przegrywa tę walkę. Mam ogromną nadzieję, że już wkrótce będzie to wyglądało zupełnie inaczej właśnie dlatego, że wdrażamy tę darmową i dobrowolną szczepionkę HPV - mówił.

Programy szczepień przeciw HPV prowadzone są aktualnie w ponad 100 krajach na świecie, m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie. W Regionie Europejskim WHO w ciągu ostatniej dekady rozszerzono dostęp do szczepionek HPV, zwiększył się również stan zaszczepienia.

Obecnie szczepionki są powszechnie oferowane dziewczętom, a w niektórych krajach także chłopcom, w wieku od 9 do 14 lat w 38 z 53 krajów Regionu. W latach 2019-2020 20 krajów zaszczepiło ponad 50 procent docelowych dorastających dziewcząt, a 8 krajów było w stanie osiągnąć poziom 80 procent.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Premier Mateusz Morawiecki gościem Polskiego Radia 24


PAP/IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także