more_horiz
Wiadomości

Święto Niepodległościowe Ruchu Ludowego. Udział wezmą premier i minister rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 07:02
Premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Robert Telus wezmą udział w Święcie Niepodległościowego Ruchu Ludowego. Uroczystość w Błotnicy na Mazowszu rozpocznie się Polową Mszą Świętą na placu przed Urzędem Gminy. 
Dziś święto Niepodległościowe Ruchu Ludowego z udziałem premier i ministra rolnictwa
Dziś święto Niepodległościowe Ruchu Ludowego z udziałem premier i ministra rolnictwaFoto: Forum/Jacek Szydlowski

Ponadto premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w polowej mszy świętej z okazji Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej. Tak jak co roku od ponad 70 lat, w każdą ostatnią niedzielę maja, także i dziś tysiące mężczyzn i młodzieńców pielgrzymują do piekarskiego sanktuarium. W tym roku pielgrzymka odbywa się pod hasłem: "Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich ma bogatą historię. Matka Boża Piekarska jest czczona jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej, a Piekary Śląskie nazywane są często duchową stolicą Śląska. Do Piekar Śląskich pielgrzymowali kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 Słowo Boże na Kalwarii głosił także Karol Wojtyła 

Wsparcie rolników

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował, że rząd przyjął propozycję uruchomienia dopłat do linii kredytowych dla firm skupujących zboża i owoce miękkie. Ma to wspomóc takie firmy, ale również pomóc rolnikom w sprzedaży ich produktów rolnych.

Minister Robert Telus zaznaczył, że na dopłaty do tanich, dwuprocentowych kredytów rząd przeznaczy 370 milionów złotych. Kredyt będzie do kwoty 40 milionów złotych. Przepisy unijne ograniczają skalę pomocy, dlatego będzie ona kierowana dla mikro- i średnich przedsiębiorstw.

Dopłata państwa jest po to, żeby zachęcić firmy, aby taki kredyt wzięły, aby skorzystały z tej propozycji i aby mogły skupować - powiedział minister Robert Telus.

Warunkiem przyznania kredytu będzie zdolność kredytowa danej firmy, a kredyty będą udzielane na 18 miesięcy.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także