more_horiz

Będzie dodatkowe wsparcie dla rolników i firm skupujących. Minister Telus: szykujemy specjalny kredyt 2 proc.

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 07:58
W Polskim Radiu 24 minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział wsparcie dla Polskich rolników w postaci kredytów. - Jesteśmy z polskimi rolnikami. Każdy z nich dostanie kredyt 2 proc. - mówił na antenie.

- Pomagamy polskiemu rolnikowi, jesteśmy z polskim rolnikiem - podkreślił minister rolnictwa na antenie Polskiego Radia 24. Jak wskazał, "każdy rolnik dostanie kredyt 2 proc. Ten do 50 ha - 100 tys. zł. Między 50 a 100 ha  200 tys. zł, a powyżej 100 ha - 400 tys. zł".

"Zboże i owoce miękkie"

Robert Telus zapowiedział także, że zostaną uruchomione kredyty dla firm skupujących zboże i owoce miękkie. Będzie to kredyt oprocentowany na 2 procent, z maksymalną kwotą 40 milionów złotych i okresem kredytowania do 18 miesięcy. - Nowy kredyt 2 proc. dla firm skupujących. Do 40 mln - na 18 miesięcy. To jest nowość - podkreślił na antenie Telus. 

Czytaj także:

Minister rolnictwa dodał, że kredyt przeznaczony jest dla małych, polskich firm z rynku rolnego, które obecnie mają problemy z płynnością przed tegorocznymi żniwami. Zaznaczył, że w celu skorzystania z takiego kredytu "zboże i owoce miękkie muszą być kupione od polskiego rolnika i sadownika". 

Małe firmy, które skupowały od polskiego rolnika, są zasypane. Dlatego chcemy pomóc małym firmom, które kupują od polskiego rolnika, żeby miały środki na zakup od rolnika w nowej żniwnej, zbożowej perspektywie - przekazał.

Zgoda KE

Rozporządzenie w tej sprawie zostało dziś przygotowane. Na uruchomienie środków wymagana jest zgoda Komisji Europejskiej.

Unia Europejska musi nam pozwolić na uruchomienie naszych środków. My jako kraj uruchomiliśmy 10 mld zł pomocy zbożowej i wchodzimy w owoce miękkie. To jest pewien problem. O wszystko musimy pytać Unię Europejską. Tak mechanizm działa. Ale muszą powiedzieć, że wszystkie nasze pomysły są notyfikowane pozytywnie - powiedział.

Robert Telus zapewnił, że jest w "ciągłym kontakcie" z unijnym komisarzem ds. rolnictwa, a kolejne umówione spotkanie z nim odbędzie w piątek o 16. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
19:22 [PR24]PR24 (mp3) 26 maj 2023 07_08_13.mp3 Robert Telus zapowiada kredyt z kwotą maksymalną 40 mln złotych (Polskie Radio 24)

Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Robert Telusminister rolnictwa i rozwoju wsi

Data emisji: 26.05.2023

Godzina emisji: 7.07

jb

Zobacz także

Zobacz także