more_horiz
Wiadomości

UE zatwierdziła pomoc polskiego rządu dla wsi. Europoseł PiS: dodatkowe pieniądze ucieszą rolników

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 15:55
Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla producentów rolnych w wysokości 1 mld 300 mln euro, czyli około 6 mld zł. To pomoc publiczna, wypłacana z budżetu krajowego. Europoseł PiS Tomasz Poręba uważa, że zatwierdzenie programu wsparcia rolników to efekt m.in. polskiej presji na Komisję.
Ponad miliard euro rządowej pomocy dla rolników zatwierdziła KE. Europoseł PiS wyraził zadowolenie z tej dycyzji
Ponad miliard euro rządowej pomocy dla rolników zatwierdziła KE. Europoseł PiS wyraził zadowolenie z tej dycyzjiFoto: Skrypnykov Dmytro/Shutterstock

Chodzi o wsparcie producentów rolnych w opłacaniu składek z tytułu ubezpieczeń niektórych upraw i gatunków zwierząt gospodarskich na wypadek szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, takimi jak huragany, powodzie czy osunięcia ziemi.

Tomasz Poręba: dodatkowe pieniądze dla wsi ucieszą rolników

Odnosząc się do decyzji Komisji Europejskiej, europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Poręba powiedział, że Polska i cztery kraje, które w kryzysie zbożowym wspierały nasz kraj, bardzo dobrze współpracowały z Komisją Europejską. Polityk dodał, że efektem tej współpracy są decyzje, dzięki którym polscy rolnicy poczują się bezpiecznie.

Europoseł wyraził opinię, że aktywność komisarza Wojciechowskiego "budzi tutaj duże uznanie". - Te wszystkie jego działania są też w porozumieniu z rządem PiS. Myślę, że dodatkowe pieniądze dla polskiej wsi to jest coś, co każdego rolnika na pewno ucieszy - stwierdził Poręba.

Posłuchaj
00:28 Poręba IAR.mp3 Odnosząc się do decyzji Komisji Europejskiej europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Poręba powiedział, że Polska i 4 kraje, które w kryzysie zbożowym wspierały nasz kraj, bardzo dobrze współpracowały z Komisją Europejską (IAR)

Program rządowego wsparcia jest dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw rolnych, które wykupią ubezpieczenie w towarzystwach ubezpieczeniowych wybranych przez polskie władze w otwartym przetargu. Beneficjenci będą mieli uprawnienia do otrzymania pomocy w wysokości 65 proc. ich składek ubezpieczeniowych.

Wojciechowski: celem wsparcia jest łagodzenie skutków kryzysu

Komisarz Wojciechowski we wpisie na Twitterze wskazał, że "Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram przejściowych i kryzysowych dotyczących pomocy państwa, przyjętych przez Komisję w dniu 9 marca 2023 r. w celu wsparcia środków w sektorach, które mają kluczowe znaczenie dla przyspieszenia ekologicznej transformacji i zmniejszenia zależności paliwowej".

"Nowe ramy zmieniają i częściowo przedłużają tymczasowe ramy kryzysowe, przyjęte 23 marca 2022 r., aby umożliwić państwom członkowskim wspieranie gospodarki w kontekście obecnego kryzysu geopolitycznego, zmienione już 20 lipca 2022 r. i 28 października 2022 r. W ramach programu pomoc będzie polegać na ograniczonej wysokości pomocy w formie dotacji bezpośrednich" - podał Wojciechowski.

"Celem działania jest wsparcie uprawnionych beneficjentów poprzez łagodzenie skutków rosnących kosztów kluczowego nakładu do produkcji rolnej - paliwa, a tym samym zapewnienie stabilnego poziomu cen" - dodał Wojciechowski.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:42 Płomecka IAR.mp3 Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla producentów rolnych w wysokości 1,3 mld euro, czyli około 6 mld zł. To pomoc publiczna, wypłacana z budżetu krajowego. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

IAR/PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także