more_horiz
Gospodarka

Miliard euro pomocy dla rolników na rekompensaty wysokich cen nawozów. Jest zgoda KE

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 11:17
Jest zgoda Komisji Europejskiej na polski program pomocy nawozowej w wysokości miliarda euro - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Chodzi o akceptację pomocy publicznej dla rolników, by zrekompensować im wysokie ceny nawozów.
Będzie zgoda KE na polski program pomocy nawozowej w wys. 1 mld euro.
Będzie zgoda KE na polski program pomocy nawozowej w wys. 1 mld euro.Foto: Shutterstock/oticki

To już drugi taki program pomocy publicznej umożliwiający producentom uzyskanie dopłat do nawozów, który został zatwierdzony przez Komisję Europejską. Ale przeznaczona pula pieniędzy będzie największa z dotychczasowych.

Choć jest to wsparcie krajowe, to wymagało zgody Komisji Europejskiej, bo pomoc publiczna jest w Unii ograniczona. Bruksela za każdym razem sprawdza, czy wsparcie rządowe nie zakłóca konkurencji na unijnym rynku.

Program przewiduje dopłaty do nawozów dla rolników, którzy mają gospodarstwa do 300 hektarów i którzy kupili nawozy między 16 maja ubiegłego roku a 31 marca tego roku.

Posłuchaj
00:42 Płomecka IAR.mp3 Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla producentów rolnych w wysokości 1,3 mld euro, czyli około 6 mld złotych. To pomoc publiczna, wypłacana z budżetu krajowego. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Posłuchaj
00:40 12358532_1.mp3 Będzie zgoda KE na polski program pomocy nawozowej w wys. 1 mld euro. Źródło: IAR

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/IAR/Beata Płomecka/mib