"Zmiany klimatu wymuszą inne podejście do zasobów wody". To opinia eksperta SGGW
- Potrzebujemy konsensusu polityków już na poziomie parlamentarnym, aby stworzyć zespół ekspertów do przygotowania wieloletniej strategii walki ze zmianami klimatycznymi w naszym kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Karaczun z SGGW i Polskiego Klubu Ekologicznego.
2024-09-17, 21:00
Apel naukowców i wielu ekspertów przyrodniczych i gospodarczych do Sejmu pt. "Powodzie, susze i upały to nowa rzeczywistość", ma spowodować podjęcie ogólnopolskiej debaty o sposobach walki, aby ograniczyć negatywny wpływ zmian klimatycznych na polskie społeczeństwo, przyrodę i gospodarkę. Chodzi także o przyspieszenie procesu dekarbonizacji Polski. Wśród autorów tego listu jest także gość audycji.
Posłuchaj
- To co nas naukowców niepokoi to widoczny trend w maksymalnych zjawiskach pogodowych, takich jak susze, długie okresy bez deszczu przerywane gigantycznymi opadami. To co się teraz dzieje na Dolnym Śląsku i wcześniej miało miejsce w Zamościu, dowodzi nasilenia się częstotliwości i gwałtowności zjawisk pogodowych, ze wszystkimi negatywnymi skutkami jakie dziś obserwujemy -powiedział prof. Zbigniew Karaczun.
REKLAMA
Politycy muszą zacząć dostrzegać klimatyczne zagrożenie
Naukowcy ostrzegali wcześniej o ryzyku takich zjawisk, ale nie widzieli po stronie polityków niezbędnej w takiej sytuacji inicjatywy i działania.
- Ja ciągle mam nadzieję, że politycy, którzy teraz sprawują władzę, zdają sobie sprawę z tego, że głosowali na nich młodzi ludzie, którzy są zatroskani bezpieczeństwem swoim i bliskich oraz następnych pokoleń. Zmiana klimatu jest zagrożeniem, które dotknie każde miejsce w Polsce i każdy sektor gospodarki. Jeżeli nie podejmiemy działań teraz, to z każdym rokiem będzie tylko coraz gorzej - mówił prof. Zbigniew Karaczun.
Gość audycji przypomniał, że w swoim liście do rządu naukowcy mówią, że Polska musi partycypować w działaniach na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej, zgodnie z celami Unii Europejskiej. Podkreślił, że w swoim przemówieniu nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, mówiła o kontynuacji polityki klimatycznej, jako jedno z największych wyzwań całej Wspólnoty.
REKLAMA
Jego zdaniem musimy zmienić podejście do rolników i rolnictwa, bo trzeba wspólnie lepiej gospodarować zasobami wody, bo dziś największym problemem jest susza, która trwa już od roku 2011. Trzeba nauczyć się zatrzymywać wodę z opadów, aby wspomagać gospodarkę rolną. Same zbiorniki retencyjne nie uchronią nas przed powodziami, trzeba stosować rozwiązania oparte na rozwiązania zgodne z regułami funkcjonowania przyrody. Trzeba zacząć naturalizację rzek, to zjawisko jest obecne od lat 90. XX wieku na zachodzie Europy. Problemem jest wycinanie zbyt dużych połaci lasów górskich, bo one chronią przed powodziami, tu potrzebna jest współpraca z Lasami Państwowymi.
Zespół do opracowania strategii
- Bardzo potrzebujemy debaty na ten temat i przyjęcia strategii na rzecz wzmocnienia odporności Polski na zmiany klimatu, które już teraz następują. Potrzebne jest stworzenie pewnego zespołu, który by opracował w ramach Biura Bezpieczeństwa Narodowego i pod patronatem premiera strategię działań niezbędnych z powodu zmian klimatycznych. On musi być apolityczny, potrzebny jest zespół grupujący polityków z różnych opcji politycznych, aby po zmianach rządu nastąpiła kontynuacja tego planu, a nie jego zanegowanie. W tym zespole ekspertów powinni być także samorządowcy, niezależni naukowcy, to powinien być kilkunastoosobowy zespół - wyjaśnił prof. Zbigniew Karaczun.
REKLAMA
***
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: prof. Zbigniew Karaczun z SGGW i Polskiego Klubu Ekologicznego
Data emisji: 17.09.2024
Godzina emisji: 20.35
PR24/sw
Polecane
REKLAMA