more_horiz
Wiadomości

Lublin: ulicami miasta przeszedł 10. Marsz dla Życia i Rodziny. "Życie to jest najcenniejszy dar"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 18:00
Ulicami Lublina - z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przez aleje Racławickie, Krakowskie Przedmieście i ulicę Królewską do Archikatedry - przeszedł 10. Marsz Życia i Rodziny. Tegoroczne hasło brzmi "Dzieci przyszłością Polski". Na koniec, w świątyni została odprawiona msza święta. - To nie jest marsz przeciwko komukolwiek; to jest marsz dla dwóch najcenniejszych wartości, jakie mamy na ziemi - mówił w niedzielę metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Setki osób przeszły ulicami Lublina w Marszu dla Życia i Rodziny
Setki osób przeszły ulicami Lublina w Marszu dla Życia i RodzinyFoto: TT/@LUWLublin

Po koncercie na placu przed Kościołem Akademickim KUL uczestnicy marszu wyruszyli do Archikatedry Lubelskiej pod przewodnictwem metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika. Wśród setek osób były całe rodziny z dziećmi, z dziadkami, które śpiewały i miały ze sobą np. transparenty z napisem: "Dziękuję, że żyję".

"Życie to jest najcenniejszy dar"

- Jako chrześcijanie wierzymy w to, że życie to jest najcenniejszy dar dany przez Pana Boga. Na jego fundamencie otrzymujemy wszystkie inne dary. Cieszymy się, że akurat ten marsz wypada w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, bo to jest w Kościele święto wielkiej radości - zauważył abp Budzik w rozmowie z mediami.

Wyjaśnił, że Duch Święty jest tym, który wlewa odwagę, nadzieję i radość w nasze serca. - My chcemy się właśnie cieszyć; to nie jest marsz przeciwko komukolwiek. To jest marsz dla życia, do rodziny - dla tych dwóch najcenniejszych wartości, jakie mamy na ziemi - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że rodzina przekazuje cenne wartości jak np. miłość, budowanie wspólnoty, dążenie do pokoju. Dodał, że tego wszystkiego uczymy się najlepiej w dobrej rodzinie. - Cieszymy się, że tych dobrych rodzin mamy dużo i, że idąc dzisiaj ulicami naszego miasta przy tym pięknym, wiosennym słońcu możemy tę radość wyrazić i dodać odwagi tym rodzinom, które są w kryzysie, które mają trudności - zauważył metropolita lubelski.

Jak stwierdził, życie to jest piękna przygoda, ale "też nie taka prosta, bo można przegrać życie". - My chcemy to życie wygrać; chcemy przejść przez życie tak, aby zostały po nas dobre ślady - ślady dobroci, miłości, budowania wspólnoty, pokoju - sprecyzował abp Budzik.

Atmosfera ochrony życia

Zdaniem uczestniczącego w marszu wojewody lubelskiego Lecha Sprawki należy mieć szacunek do życia - od samego jego początku do śmierci. - Jeżeli nie ma szacunku dla życia od momentu poczęcia, to na pewno nie będzie go w życiu dorosłym. Dlatego niezmiernie ważne jest, żeby podtrzymywać tę atmosferę ochrony życia, sprzyjaniu życiu, również poprzez dawanie tego życia wbrew niektórym ideologiom - powiedział mediom wojewoda.

Marsz dla Życia i Rodziny jest inicjatywą społeczną koordynowaną przez Centrum Życia i Rodziny. Tegoroczna edycja marszów - jak podano - ma za zadanie zwrócić uwagę opinii publicznej, a także polityków, na niski poziom dzietności w Polsce, za który odpowiedzialnych jest wiele czynników społecznych i gospodarczych, ale także dotyczących zmian obyczajowych i kulturowych.

Organizatorem Marszu w Lublinie jest Centrum Jana Pawła II w Lublinie oraz stowarzyszenia i ruchy katolickie, a patronatem honorowym wydarzenie objął metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. 

Marsz ma być "publicznym świadectwem o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci".

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także