more_horiz
Wiadomości

Niespokojnie na granicy z Białorusią, kolejne próby forsowania. SG podsumowała działania

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 10:17
Wczoraj 148 osób próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski - informuje Straż Graniczna. Wśród migrantów byli m.in. obywatele Nepalu, Indii, Jemenu i Pakistanu. 53 osoby na widok polskich patroli zawróciły na Białoruś.
Stalowa zapora chroni 186 km granicy z Białorusią
Stalowa zapora chroni 186 km granicy z BiałorusiąFoto: Twitter / Straż Graniczna

Straż Graniczna za pomocnictwo w przewożeniu migrantów zatrzymała 6 osób - w tym Białorusina, dwóch Ukraińców, dwóch obywateli Gruzji oraz obywatela Uzbekistanu.

Na granicy z Białorusią imigranci z 42 państw

Od początku 2023 r. Straż Graniczna odnotowała w sumie blisko 10 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było to po ok. 2,5 tys. takich prób. W maju - łącznie ponad 2,2 tys. W ostatnich dniach SG podsumowała, że na granicy zatrzymano migrantów pochodzących z 42 państw.

Zapora elektroniczna na ukończeniu

Na 206 km granicy polsko-białoruskiej działa zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem - zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Do zakończenia budowy zapory elektronicznej brakuje jeszcze 150 metrów instalacji na ostatnim z jedenastu odcinków, zlokalizowanym w okolicach Narewki i Białowieży; prace uniemożliwiają tam obecnie warunki w terenie, bo miejsca te są zalane wodą. Instalacja będzie możliwa, gdy poziom wody opadnie.

Zamknięte przejścia graniczne 

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej (15 m w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych) na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.

Zobacz także:


IAR/PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także