more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda: Polska stanie się państwem rzeczywiście nowoczesnym, jeśli będzie jednakowo rozwinięta

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 20:59
- Żeby Polska stała się państwem rzeczywiście nowoczesnym, państwem europejskim, trzeba zadbać o to, żeby Polska była jednakowo rozwinięta - mówił prezydent Andrzej Duda w poniedziałek podczas spotkania z mieszkańcami Połczyna-Zdroju (woj. zachodniopomorskie).
Jednym z filarów zrównoważonego rozwoju są inwestycje drogowe
Jednym z filarów zrównoważonego rozwoju są inwestycje drogowe Foto: GDDKiA/twitter

Prezydent Andrzej Duda mówił o perspektywie rozwojowej i bolączkach, które dotykają dużą część Polski, podając przykład m.in. wykluczenia komunikacyjnego. - To był po prostu nierówny rozwój, jaki był niestety naszym udziałem przez ostatnie dziesięciolecia - powiedział i dodał, że jest to też temat, który podnosił od czasów kampanii prezydenckiej 2015 roku i deklarował, że to musi zostać zmienione.

- Kieruję się w tym i kierowałem cały czas myślą, którą zaszczepił mi prezydent, profesor Lech Kaczyński z którym miałem zaszczyt pracować od 2008 do 2010 roku, a mianowicie, że aby Polska stała się państwem rzeczywiście nowoczesnym, żeby Polska stała się państwem o którym można mówić: tak, jesteśmy rzeczywiście państwem europejskim, w znaczeniu nowoczesnej Europy, w prawdziwym tego słowa znaczeniu, to trzeba zadbać o to, żeby Polska była jednakowo rozwinięta, to w każdym zakątku Polski muszą być stworzone takie warunki, żeby ludzie mogli godnie i normalnie żyć - mówił Andrzej Duda.

Połączenia komunikacyjne, internet, działalność gospodarcza 

Przykłady, które wymienił prezydent, to m.in. dobre połączenia komunikacyjne, szerokopasmowy internet i możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. - Trzeba im ku temu stworzyć warunki i stwarzanie tych warunków jest obowiązkiem polskiego państwa - powiedział Andrzej Duda.

Wskazywał także na rolę samorządu w wypełnianiu podstawowych obowiązków z zakresu administracji publicznej i prowadzenia spraw najbliższych mieszkańcom. - Są w tej chwili przeznaczane ogromne fundusze na modernizację i budowę dróg lokalnych. Samorządy w całej Polsce z nich korzystają i wszyscy samorządowcy przyznają, że są to takie kwoty o jakich do tej pory im się nie śniło. Tak ogromne pieniądze przeznaczamy na tą fundamentalną, podstawą modernizację - dodał.

Podkreślał też, że szerokopasmowy internet jest dobrodziejstwem każdej gminy i dotarł do każdej szkoły. - Czynimy, co w naszej mocy, żeby wzmacniać polskie państwo poprzez możliwości także i te edukacyjne - powiedział prezydent.

Mówiąc o możliwościach edukacji w regionie Andrzej Duda przypomniał, że podczas swojej wizyty w woj. zachodniopomorskim wziął udział w uroczystości wmurowania Kamienia Węgielnego pod Centrum Wiedzy Cognitarium Politechniki Koszalińskiej, a także podpisał ustawę umożliwiającą powstanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie.

Podkreślał, że dla niego ważny jest rozwój Polski lokalnej, nie tylko wielkich miast, które po 1989 roku rozwijają się systematycznie. - Wielkie miasta rozwijają się dynamicznie. Wiele zyskały. Wystarczy pojechać do Krakowa, do Poznania, do Wrocławia, do Warszawy, do Gdańska, do Szczecina, żeby zobaczyć jak wspaniale, pięknie się rozwijają - mówił prezydent.

Czytaj także:

- Ale rzecz cała polegała na tym, żeby właśnie te mniejsze miejscowości, te mniejsze ośrodki miejskie także zostały ten zastrzyk, który pozwoli im na rewaloryzację tych miejsc, które jej wymagają, na budowę nowych dróg, na naprawę chodników, na to wszystko, co jest na co dzień potrzebne - dodał.

Prezydent mówił także, że sam stara się stwarzać takie możliwości, aby ułatwić samorządom funkcjonowanie. W tym kontekście przypomniał, że 15 maja skierował do Sejmu projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących regulacji stanu prawnego niektórych dróg ogólnodostępnych. - Mam nadzieję, że Sejm w najbliższym czasie ją uchwali i będzie dzięki temu możliwość stworzona dla samorządów, także tutaj, w Połczynie-Zdroju, aby w jeszcze większym stopniu ze środków na rozwój dróg lokalnych korzystać, które są przeznaczone w rządowych programach - podkreślił.

PAP/bartos

Zobacz także

Zobacz także