more_horiz
Gospodarka

Bezpieczeństwo na drogach. Minister Adamczyk: pragniemy, by Polska była liderem w Europie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 14:07
- Pragniemy, by Polska była liderem w Europie pod względem bezpieczeństwa w ruchu drogowym - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas inauguracji tegorocznej edycji projektu edukacyjnego "Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka".
Minister Adamczyk: poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym to efekt uznania tej dziedziny przez rząd za jeden z jego priorytetów
Minister Adamczyk: poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym to efekt uznania tej dziedziny przez rząd za jeden z jego priorytetówFoto: PAP/Art Service

"Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka" to projekt edukacyjny prowadzony przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego wśród najmłodszych uczniów. W tym roku w programie weźmie udział 15 tys. dzieci z klas 0-3.

Poprawa bezpieczeństwa 

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wziął udział w inauguracji tego projektu, która nastąpiła w poniedziałek w szkole podstawowej w Gaju (gm. Mogilany) k. Krakowa. Jak podkreślał podczas briefingu szef resortu infrastruktury, bezpieczeństwo na polskich drogach od kilku lat ulega poprawie, co potwierdzają zmniejszające się dane statystyczne dotyczące liczby wypadków i ofiar śmiertelnych.

- Ale do celu, jaki sobie wyznaczyliśmy (…), jeszcze nam daleko w sensie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pragniemy, aby Polska była liderem Europy - wskazał Adamczyk.

Istotna jest edukacja

Według niego poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym to efekt uznania tej dziedziny przez rząd za jeden z jego priorytetów. Działania w tym zakresie - wskazał minister infrastruktury - idą w trzech kierunkach: budowy nowoczesnej infrastruktury obejmującej zarówno autostrady i drogi ekspresowe, jak i drogi lokalne: gminne i powiatowe, ustawodawstwo mające na celu "zwiększenie poczucia i zwiększenie konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego" oraz edukację.

- To, co się tutaj dzisiaj dzieje w Gaju w gminie Mogilany, to nauczanie od podstaw, to nauczanie od pierwszych klas szkoły podstawowej - tutaj prym w tym programie wiedzie Inspekcja Transportu Drogowego - mówił Adamczyk.

Jak przypomniał, działania edukacyjne w ramach projektu "Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka" są prowadzone przez ITD od kilku lat, a w tym roku przedsięwzięcie uzyskało wsparcie ze środków unijnych.

- To wielka ogólnopolska akcja zwiększenia świadomości wśród uczniów na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zasad, jakie powinno się stosować, aby je podnosić - tłumaczył Adamczyk.

Tegoroczna edycja akcji

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur poinformował, że w tegorocznej edycji akcji, która uczy zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, weźmie udział 15 tys. dzieci ze szkół w całym kraju z klas 0-3. Zaplanowano dla nich 250 interaktywnych lekcji, zarówno stacjonarnych odbywających się w szkołach, jak również online prowadzonych ze specjalnych sal edukacyjnych w siedzibie GITD. W programie są m.in. krzyżówki, zagadki, filmy, miasteczko ruchu drogowego.

Podkreślił, że przedsięwzięcie dzięki otrzymaniu ponad 6 mln dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 będzie miało większy zasięg i atrakcyjniejszą formułę.

- W tej edycji wzbogaciliśmy program o filmiki edukacyjne, zakupiono sporo elementów odblaskowych, które będą rozdawane dzieciom, a także odbędą się imprezy towarzyszące - wakacyjne pikniki plenerowe w Krakowie, Zakopanem i Mielnie - zapowiedział szef ITD.

Przypomniał, że jeszcze przez kilka dni szkoły mogą się zgłaszać także do konkursu filmowego "Moja szkoła ambasadorem bezpieczeństwa w ruchu drogowym" ogłoszonego przez GITD.

Zgodnie z jego zasadami filmy zrealizowane przez całe klasy muszą zawierać co najmniej trzy zasady, reguły, przepisy obowiązujące w ruchu drogowym pieszych, kierujących pojazdami, czy rowerzystów. - Dodatkowym walorem konkursu są jego nagrody. Szkoły, które zajmą pierwsze miejsce, otrzymają mobilne miasteczko ruchu drogowego, z którego będą mogli korzystać wszyscy uczniowie - zaznaczył szef ITD.

Czytaj także:


PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA