more_horiz
Wiadomości

Pociski rakietowe Hellfire dla Polski. Minister Błaszczak: podpisaliśmy umowę na ich dostawę

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 10:57
Podpisano umowę na dostawę pocisków rakietowych Hellfire, które będą uzbrojeniem dla śmigłowców wsparcia AW149. Informację podał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Pocisk rakietowy Hellfire
Pocisk rakietowy HellfireFoto: Shutterstock/Michael Fitzsimmons

"Dziś podpisaliśmy umowę na dostawę pocisków rakietowych Hellfire. Będą stanowiły uzbrojenie dla śmigłowców wsparcia AW149 i docelowo uderzeniowych AH-64E Apache Guardian" - napisał Mariusz Błaszczak na Twitterze.

Śmigłowce AW149

Do końca 2023 roku do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej trafią pierwsze śmigłowce AW149, produkowane w PZL Świdnik. Uzbrojone m.in. w pociski Hellfire będą transportować żołnierzy i wspierać ich z powietrza, posłużą także do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych.

Polska w ubiegłym roku wyraziła chęć na dostawy 96 amerykańskich śmigłowców AH-64 Apache, jednak ewentualna data ich dostarczenia nie jest jeszcze znana. Wciąż zgodę na zakup maszyn przez Polskę musi wyrazić Kongres i Departament Stanu.

Podczas odbywających się przed dwoma tygodniami ćwiczeń Griffin Shock 23-1 w Bemowie Piskim szef MON mówił, że "już bardzo niedługo polscy piloci rozpoczną szkolenie na apache'ach i pierwsze apache'e z zasobów US Army trafią do Wojska Polskiego w formule backfillingu, czyli w formule wypełnienia pewnej luki przed podpisaniem i realizacją kontraktu na kupienie dla Wojska Polskiego 96 helikopterów Apache". 

Czytaj więcej:

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także