more_horiz
Wiadomości

Reprywatyzacja w Warszawie. Sąd wznowił postępowanie ws. znanego handlarza roszczeń

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 12:35
Sąd Okręgowy w Warszawie postanowił wznowić przewód sądowy w sprawie Marka M. i Krystyny O. dotyczącej warszawskiej reprywatyzacji. Postanowienie zostało ogłoszone w dniu, w którym miał zapaść wyrok.
W sprawie reprywatyzacji obowiązuje wyrok NSA, który orzekł, że kupcy roszczeń nie powinni odzyskiwać nieruchomości
W sprawie reprywatyzacji obowiązuje wyrok NSA, który orzekł, że kupcy roszczeń nie powinni odzyskiwać nieruchomościFoto: Shutterstock/Triff

Przewód sądowy został wznowiony w celu uzupełnienia zgromadzonego materiału dowodowego poprzez przesłuchanie biegłej. Termin najbliższej rozprawy został wyznaczony na 7 lipca.

Proces przed warszawskim sądem okręgowym toczy się od marca 2019 r. Dotyczy nieruchomości przy ul. Dynasy 4 na warszawskim Powiślu. Według prokuratury Marek M. w porozumieniu z Krystyną O. miał wprowadzić w błąd spadkobierczynię dawnych właścicieli i odkupić od niej roszczenia za ułamek wartości nieruchomości.

Kolejne wyroki w sprawie

Marek M. jest znanym handlarzem roszczeń. W innej sprawie - dotyczącej wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumencie sądowym w związku z reprywatyzacją kamienicy przy ul. Targowej - pod koniec 2018 r. warszawski sąd okręgowy wymierzył mu karę 60 tysięcy złotych grzywny i 31 tysięcy złotych kosztów sądowych.

Sąd apelacyjny w październiku 2019 r. zmienił ten wyrok i prawomocnie skazał Marka M. na rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności oraz 60 tys. złotych grzywny. Obrońcy złożyli kasację do Sądu Najwyższego. W styczniu 2021 r. została ona uwzględniona.

Sąd Najwyższy z powodów formalnych uchylił wyrok i sprawa wróciła do sądu apelacyjnego.

Czytaj także:


pg,IAR

Zobacz także

Zobacz także