more_horiz
Wiadomości

Komorowski nie żałuje próby resetu w relacjach z Rosją. "Była słuszna, ale się nie udała"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 10:55
Bronisław Komorowski został zapytany podczas rozmowy w Radiu Zet przez jednego z internautów czy "potrafi przyznać, że próba resetu relacji z Rosją była błędem". - Nie, nie była błędem. Była słuszna, ale się nie udała - ocenił były prezydent.
Bronisław Komorowski: próba resetu relacji z Moskwą nie była błędem
Bronisław Komorowski: próba resetu relacji z Moskwą nie była błędemFoto: Attila Husejnow / Forum

Według byłego prezydenta reset nie udał się między innymi dlatego, że prezydentem Rosji został Władimir Putin, "który całkowicie wyjaśnił intencje rosyjskie w stosunku do Europy Wschodniej". - Wcześniej cały świat oczekiwał od Polski, że nie będziemy psuli relacji świata zachodniej z Rosją - ocenił Komorowski.

Zdaniem polityka, Polakom udało się pojednać z Ukraińcami czy Niemcami i "na gruncie społeczeństw demokratycznych" możliwe jest pojednanie z Rosjanami. - Jestem pewien, że jak Putin przegra i zmieni się układ w Rosji, to ten temat wróci - stwierdził.

Komorowski: nie żałuję spotkania z Miedwiediewem w 2010 r.

Na pytanie prowadzącego "Wódeczka i śledź z Miedwiediewem w Belwederze – nie żałuje pan?" (chodzi o spotkanie w 2010 r. z ówczesnym prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem) odpowiedział: "dlaczego?". Wskazał, że wtedy ówczesny rosyjski prezydent nie wyrażał takich opinii względem krajów Europy Środkowej, jak obecnie. Zdaniem byłego prezydenta Miedwiediew "zdecydowanie" zmienił się na niekorzyść od czasu gdy był "postrzegany jako alternatywa dla Putina".

- Europa, ja również, staraliśmy się go zachęcić, aby kandydować przeciwko Putinowi - mówił Bronisław Komorowski na antenie Radia Zet. 

Czytaj także:

ms/Radio Zet

Zobacz także

Zobacz także