more_horiz
Wiadomości

Minister Maląg: mamy historycznie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 23:25
Mamy historycznie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. Razem z Czechami zajmujemy pierwsze miejsce - powiedziała w piątek podczas uroczystej sesji Rady Miasta Kalisza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
- Mamy historycznie najniższe bezrobocie w UE - powiedziała minister Maląg
- Mamy historycznie najniższe bezrobocie w UE - powiedziała minister MalągFoto: Tomasz Gzell/PAP

Minister rodziny i polityki społecznej podczas swojego wystąpienia powiedziała, że Kalisz dynamicznie się rozwija i jest liderem na mapie kraju. - Skutecznie sięga po środki rządowe - zauważyła.

Poinformowała, że tylko w czasie pandemii kaliskie firmy otrzymały z Polskiego Funduszu Rozwoju blisko 300 mln zł dofinansowania. - Celem rządu była ochrona miejsc pracy i pomaganie firmom, żeby przetrwały - przypomniała.

Polska z najniższym bezrobociem

Dzięki temu - jak powiedziała - Polska odnotowała historycznie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. - Razem z Czechami mamy pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o najniższe bezrobocie - powiedziała i wyjaśniła: "To nie dzieje się z przypadku. To są właśnie te setki miliardów złotych w skali kraju zainwestowane w rozwój".

Zdaniem minister rodziny, by kraj mógł dalej rozwijać się po okresie pandemii rząd wprowadził inwestycje strategiczne, na co przeznaczył kolejne środki. - W przetargach zazwyczaj biorą małe lokalne firmy, dzięki czemu dalej utrzymujemy dobrą koniunkturę na rynku pracy - przekazała.

Zdaniem minister, ważne jest wsparcie rodzin. Przypomniała, że w ramach programu 500+ do polskich rodzin trafiło 230 mld złotych. W Kaliszu na realizację programu wydano już ponad pół miliarda zł, w powiecie kaliskim - ponad miliard. - To są środki, które są potrzebne na to, aby dokonała się rewolucja godnościowa - wyjaśniła.

Czytaj także:

Polska pomoc dla Ukrainy

Zdaniem minister, Polska zdała egzamin nie tylko podczas pandemii, ale przede wszystkim podczas wojny na Ukrainie. - Polska zdała egzamin przede wszystkim z człowieczeństwa. Naszym obowiązkiem jest walczyć, aby Ukraina z sowiecką Rosją zwyciężyła i aby wszystkie kraje były wolne, bo tak naprawdę dzisiaj Ukraina walczy o wolność Europy i świata - powiedziała.

Minister wręczyła włodarzom Kalisza czek na 5 mln zł na utworzenie nowych miejsc opieki żłobkowej w mieście. Poinformowała, że podmioty prywatne z Kalisza otrzymają na ten cel dotację w wysokości 13 mln zł.

Zobacz także: Marlena Maląg w Programie 1 Polskiego Radia

ng/PAP

Zobacz także

Zobacz także