more_horiz
Wiadomości

"Inwestycja w przyszłość kraju". Marlena Maląg o programach społecznych rządu PiS

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 17:00
- Wsparcie dzieci, seniorów i osób niepełnosprawnych to nie wydatek, to inwestycja w przyszłość kraju, to jest odpowiedzialne zarządzanie państwem - powiedziała w piątek w Miliczu na Dolnym Śląsku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Wsparcie dzieci, seniorów i osób niepełnosprawnych to nie wydatek, ale inwestycja - powiedziała Marlena Maląg
Wsparcie dzieci, seniorów i osób niepełnosprawnych to nie wydatek, ale inwestycja - powiedziała Marlena MalągFoto: Twitter/@MRiPS_GOV_PL

Minister wzięła udział w piątek w jubileuszu 30-lecia Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.

Odpowiedzialne państwo

Marlena Maląg podkreśliła, że polityka społeczna i polityka wsparcia rodzin jest "sercem polityki prowadzonej przez PiS od 2015 r.".

- Odpowiedzialne państwo to takie, które nie jest skierowane tylko do elit, ale przede wszystkim do każdego człowieka - mówiła.

Fundament dla rządu

Minister podkreśliła, że "fundamentem dla rządu PiS są polskie rodziny".

- Wprowadziliśmy program Rodzina 500+. Ten program będzie ewoluował. Projekt ustawy został przekazany do konsultacji społecznych i międzyresortowym. Zależy nam na tym, aby jeszcze ten Sejm przyjął tę ustawę. Nowa odsłona tego świadczenia jest możliwa od stycznia 2024 r. - przypomniała.

Niskie bezrobocie

Jak mówiła Maląg, w Polsce zaczyna spadać inflacja, a sytuacja gospodarcza się poprawia.

- Z danych Eurostatu wynika, że jesteśmy pierwszym państwem na podium razem z Czechami z najniższym bezrobociem w UE - mówiła.

Wsparcie dla rodziców

Minister wskazywała też na programy socjalne wprowadzone przez rząd PiS.

- Od 500+, po Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Program Maluch Plus - 5,5 mld zł na utworzenie 102 tys. miejsc wsparcia opieki żłobkowej - wyliczała Maląg.

Inwestycja w przyszłość

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej mówiła też m.in. o zmianach w Kodeksie pracy czy wsparciu seniorów.

- Godne waloryzacje emerytur, 13. i 14. emerytura, która zostanie na stałe. Tylko w tym roku w ramach świadczeń dodatkowych seniorzy otrzymają ponad 70 mld zł wsparcia – powiedziała.

Minister podkreśliła, że wsparcie dzieci, seniorów i osób niepełnosprawnych to nie wydatek, ale – jak mówiła - inwestycja w przyszłość kraju.

- To jest odpowiedzialne zarządzanie państwem - dodała.

Kompleksowe programy

Maląg mówiła też o pomocy osobom z niepełnosprawnościami.

- Wprowadziliśmy fundusz solidarnościowy, programy asystent osobisty osoby niepełnosprawnej, opieka wytchnieniowa, centra opiekuńczo-mieszkalne, ale też świadczenie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielniej egzystencji i inne programy realizowane tez przez PFRON – wyliczała minister.

Pełnoprawni obywatele

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik podkreślił, że w Polsce "dokonuje się zasadnicza zmiana, na którą osoby z niepełnosprawnościami czekały prawie 30 lat".

- Osoby z niepełnosprawnościami przestają być proszącymi o świadczenia, tymi którzy są podopiecznymi i stają się obywatelami, zaczynają być dla społeczeństwa ważni. Dzięki polityce, którą prowadzimy, podmiotowość tych osób staje się faktem - mówił Wdówik.

Wzór dla innych

Dodał, że milickie stowarzyszenie, którym kieruje Alicja Szatkowska, jest "wzorcowym podmiotem realizującym pomoc osobom niepełnosprawnym".

- Od wsparcia najmniejszych aż do warsztatów terapii zajęciowej, do środowiskowego domu samopomocy, czyli wsparcia dla osób dorosłych - mówił.

Dodał, że stowarzyszenie realizuje "partnerski model". - Tu osoba z niepełnosprawnością, jej rodzina, dziecko z niepełnosprawnością są na pierwszym miejscu - podkreślił.

Nowa jakość

Wdówik mówił też o ustawie o świadczeniu wspierającym, która została przyjęta przez Sejm.

- Dokonaliśmy tego, na co wielu rodziców czekało. Umożliwiliśmy podejmowanie pracy przez rodziców dzieci do 18. roku życia, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne. Będziemy wypłacać świadczenie pielęgnacyjne na każde dziecko, a po 18. roku życia tworzymy zupełnie nową jakość – świadczenie wspierające - mówił wiceminister.

Czytaj także:

Zobacz także: Marlena Maląg w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także