more_horiz
Gospodarka

"Historyczny odczyt". Bezrobocie w Polsce najniższe w UE, za poprzednich rządów było trzy razy wyższe

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 18:30
- Otrzymaliśmy dziś historyczny odczyt danych Eurostatu - bezrobocie w Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej i wynosi 2,7 procent. Miejsce lidera dzielimy z Czechami - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Eurostat odnotował w Polsce najniższe bezrobocie w UE. Pierwsze miejsce dzielimy z UE. Jak to wyglądało w poprzednich latach?
Eurostat odnotował w Polsce najniższe bezrobocie w UE. Pierwsze miejsce dzielimy z UE. Jak to wyglądało w poprzednich latach?Foto: industryviews / shutterstock.com

Szefowa MRiPS podkreśliła, że to ogromny sukces, który pokazuje, jak sprawnie i skutecznie nasz kraj poradził sobie z globalnymi wyzwaniami ostatnich lat.

- Nasze starania o utrzymanie miejsc pracy w czasie pandemii, a także tworzenie nowych miejsc pracy i wspieranie przedsiębiorczości przynoszą widoczne efekty. Dzięki skutecznej polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości inwestorzy mają duże zaufanie do polskiej gospodarki, a to przekłada się również na wzrost zatrudnienia - powiedziała minister Maląg.

"Będziemy nadal wspierać nasz rynek pracy" 

Jednocześnie pogratulowała wszystkim Polakom, którzy "przyczynili się do tego sukcesu poprzez swoje zaangażowanie i pracowitość".

- Każde miejsce pracy to nie tylko źródło dochodu dla konkretnego pracownika, ale też szansa na poprawę jakości życia całej rodziny. Dlatego będziemy nadal wspierać nasz rynek pracy i przedsiębiorczość Polaków - zaznaczyła.

W kwietniu tego roku stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła w Polsce 2,7 proc., tyle samo co miesiąc wcześniej. To najniższy wskaźnik w UE - podał w czwartek Eurostat. Dodano, że 2,7 proc. bezrobocia zanotowano też w Czechach. Liczba bezrobotnych w kwietniu wyniosła 470 tys., wobec 466 tys. w marcu.

Rekordowo niskie bezrobocie. Jak było w poprzednich latach?

Nieco inaczej niż Eurostat bezrobocie szacuje polski Główny Urząd Statystyczny. Jednak także w tym wypadku bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. W kwietniu 2023 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 5,2 proc. To spadek o 0,4 pkt. proc. rok do roku.

A jak to wyglądało w okresach rządów innych partii? Rekord bezrobocia po 1989 roku padł pod koniec rządów SLD, w latach 2003-2004. Wówczas wynosiło on nawet 20 proc. W okresie pierwszych rządów PiS-u, w latach 2005-2007 bezrobocie sukcesywnie spadało, jednak krótko po przejęciu rządów przez koalicję PO-PSL, już w 2009 roku, znów zaczęło rosnąć.

Rządy Donalda Tuska nie radziły sobie z tym problemem. Bezrobocie przez kilka kolejnych lat sukcesywnie rosło, osiągając poziom 14,4 proc. w lutym 2013 roku. Choć udało się doprowadzić do zmniejszania się liczby Polaków bez pracy, to jednak rząd PO-PSL kończył urzędowanie z bezrobociem na poziomie ok. 10 proc. Warto dodać, że także wg szacunków Eurostatu także w okresie rządów PO-PSL bezrobocie było znacznie wyższe, niż obecnie - np. w grudniu 2013 roku bezrobocie w Polsce mierzone przez instytucje europejskie wyniosło 10,1 proc.

Za rządów PiS-u bezrobocie zaczęło gwałtownie spadać. W 2016 roku wskaźnik bezrobocia rejestrowanego przez GUS spadł z 10,2 proc. w styczniu do 8,2 w grudniu. Następny rok skończył się z wynikiem 6,6 proc. bezrobotnych, a już w kolejnych latach było to poniżej 6 proc. Obecnie od 2019 roku bezrobocie utrzymuje się na dość stabilnym niskim poziomie, z niewielkim i krótkotrwałym wzrostem w okresie pandemii.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk/niezalezna.pl/jmo