more_horiz
Wiadomości

Szef MON: w Wojsku Polskim służy ponad 170 tys. żołnierzy, ale nasze ambicje są większe

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 14:44
- Mamy świadomość wyzwań i odpowiadamy na nie przez wzmacnianie Wojska Polskiego. Dziś w wojsku służy 172 tys. żołnierzy, ale nasze ambicje sięgają dalej. Chcemy m.in. zwiększyć od 1 września liczbę klas mundurowych - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w sobotę w Gołdapi.
- Mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie Wojska Polskiego - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak
- Mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie Wojska Polskiego - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Szef MON wziął udział w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.

- Wśród 4200 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej są żołnierze, którzy przeszli przeszkolenie tu, w 15 Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym; bardzo się cieszę, że praktycznie wszyscy zdecydowali się na to, żeby pozostać na kursie specjalistycznym - a więc będą żołnierzami zawodowymi, będą służyć w gołdapskim pułku - powiedział Mariusz Błaszczak.

- To naprawdę bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski, ale także bezpieczeństwa północno-wschodniej części naszego kraju. Mamy świadomość tego, co dzieje się w Europie - tego, że Putin postanowił odbudować imperium rosyjskie (...), a my przecież tu sąsiadujemy z Rosją - mówił Mariusz Błaszczak. - Mamy świadomość tych wszystkich wyzwań i też odpowiadamy na nie poprzez wzmacnianie Wojska Polskiego - dodał, wskazując, że stan osobowy gołdapskiego pułku wzrósł o 50 proc. w ciągu ostatniego roku.

Zwiększanie liczebności wojska

Jak dodał, trwa proces dalszego zwiększania liczebnego wojska. - Możemy powiedzieć, że dziś w Wojsku Polskim służy 172 tys. żołnierzy, ale nasze ambicje idą dużo dalej - chcemy, by Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT i 250 tys. żołnierzy zawodowych (...). Bardzo się cieszę i gratuluję tym wszystkim, którzy dziś [sobota - red.] złożyli przysięgę - powiedział szef MON.

- Bardzo się cieszę również z tego, że szkolenie zakończyli również absolwenci klas mundurowych - też zostali żołnierzami, po złożeniu przysięgi. Zapewniam, że od 1 września zwiększymy liczbę klas mundurowych w całej Polsce, tak jak zwiększyliśmy również liczbę przyjęć na studia wojskowe - zapowiedział.

Posłuchaj
00:28 Błaszczak444.mp3 Szef MON: mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie WP (IAR) 

Szef MON podkreślił, że kluczowa jest "dobra współpraca z władzami lokalnymi". - Właśnie tu, w Gołdapi mamy przykład takiej dobrej współpracy - podpisany z władzami samorządowymi, z burmistrzem dokument stanowi dla nas bardzo ważny element rozbudowy jednostki wojskowej - mówił Mariusz Błaszczak.

Dodał, że żołnierze z gołdapskiego pułku korzystają z nowego w polskich siłach zbrojnych sprzętu. - Mam na myśli zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe z programu Mała NAREW. Tu współpracujemy z Wielką Brytanią; pozyskaliśmy z Wielkiej Brytanii rakiety CAMM, radary są polskiej produkcji - w ten sposób stworzyliśmy jednostki ogniowe, które zapewniają bezpieczeństwo, jeśli chodzi o zagrożenia z powietrza - stwierdził szef MON.

Czytaj także:

PAP/IAR/bartos

Zobacz także

Zobacz także