more_horiz
Wiadomości

Orędzie Andrzeja Dudy: złożę projekt określający ramy współpracy politycznej podczas prezydencji Polski w UE

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 20:04
Andrzej Duda z okazji 20. rocznicy referendum ws. wstąpienia Polski do Unii Europejskiej zwrócił się do Polaków z orędziem. Zapowiedział w nim m.in. złożenie projektu ustawy, która ma określić ramy współpracy prezydenta, rządu, Sejmu i Senatu podczas polskiej prezydencji w UE.
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział złożenie projektu ustawy określającego ramy współpracy polityków podczas polskiej prezydencji w UE
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział złożenie projektu ustawy określającego ramy współpracy polityków podczas polskiej prezydencji w UEFoto: prezydent.pl

Mija 20 lat od referendum ws. przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 7 i 8 czerwca 2003 roku Polacy ruszyli do urn, żeby zdecydować, czy chcą być częścią europejskiej wspólnoty. 77,45 proc. opowiedziało się za wstąpieniem do UE. Frekwencja wynosiła wtedy 58,85 proc. Z okazji rocznicy tego wydarzenia prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Polaków w orędziu.

- Z perspektywy widać, jak dobrą decyzją było wejście Polski do Unii Europejskiej. Członkostwo we Wspólnocie przyniosło nam wzrost gospodarczy i pozwoliło na otwarcie granic. Wzmocniło także nasze bezpieczeństwo w wielu wymiarach - powiedział Andrzej Duda.

- Przez te lata pokazaliśmy także, że radzimy sobie doskonale w UE i dobrze wykorzystaliśmy ten czas. Osiągnęliśmy sukces - dodał.

Wojna na Ukrainie i wyzwania

Andrzej Duda odniósł się do obecnej sytuacji geopolitycznej. Podkreślił, że należy podejmować odpowiednie kroki. - Dzisiaj Europa przeżywa trudny czas. Mierzy się z konsekwencjami brutalnej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Stawia to przed nami nowe wyzwania. Żeby im sprostać, potrzebna jest współpraca i perspektywiczne myślenie. Planowanie kluczowych spraw z odpowiednim wyprzedzeniem. Do takich należy polska prezydencja w UE, którą obejmiemy za półtora roku - powiedział.

Prezydent przypomniał trzy cele polskiej prezydencji, które przedstawił wraz z premierem Mateusz Morawieckim w rocznicę wejścia Polski do UE na początku maja. Należy do nich zacieśnianie współpracy między UE a USA, rozszerzenie Wspólnoty o kolejne kraje oraz pomoc Ukrainie i udział w jej odbudowie.

- Są to zadania ambitne. Żeby je zrealizować, potrzebna jest bliska współpraca między prezydentem, rządem oraz Sejmem i Senatem. Dlatego jutro złożę projekt ustawy, który określi ramy tej współpracy w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE - zapowiedział prezydent.

- Chciałbym, żeby ta inicjatywa udowodniła, że  w sprawach najważniejszych dla Polski cała klasa polityczna może ze sobą współpracować - dodał.

Na zakończenie swojego wystąpienia prezydent Andrzej Duda zaapelował, żeby jego ustawa została przyjęta bezzwłocznie.

Posłuchaj
04:12 _PR1 (mp3) 2023_06_06-19-59-33.mp3 Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

 

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także