more_horiz
Wiadomości

Uwaga! IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami. "Największym zagrożeniem ulewne opady deszczu"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 07:02
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla południowej połowy Polski. Największym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu. W pozostałej części kraju pogodniej i ciepło.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla południowej połowy Polski.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla południowej połowy Polski.Foto: Shutterstock/Piotr Velixar

Synoptyk IMGW Emilia Szewczak powiedziała, że burze będą pojawiały się po południu i wieczorem. - Województwo dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, południowe części lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego - to właśnie w tych regionach rozwijać się będą burze, którym towarzyszyć mogą ulewne opady deszczu, punktowo do 15-25 milimetrów, ale na krańcach południowo-wschodnich może to być nawet 30 milimetrów - zapowiedziała Emilia Szewczak.

65 km/h

Jak dodała, w czasie burzy prędkość wiatru może zbliżać się do 65 kilometrów na godzinę. Słabsze wyładowania atmosferyczne spodziewane są w centrum Mazowsza, na południu Podlasia i na północy Lubelszczyzny.

Posłuchaj
00:27 12397260_1.mp3 Synoptyk IMGW Emilia Szewczak: burze będą się pojawiały po południu i wieczorem (IAR)

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, południowo-zachodnia, środkowa i częściowo północna Europa znajdują się pod wpływem układów niżowych. Nad resztą kontynentu pogodę kształtują układy wyżowe. Polska jest w zasięgu oddziaływania obszaru lekko obniżonego ciśnienia. Na południu kraju rozwijają się lokalne, wtórne ośrodki niżowe. Z południa i południowego wschodu napływa ciepłe powietrze polarne morskie.

Pogoda w środę

W środę w południowej połowie kraju i na południu Podlasia zachmurzenie umiarkowane i duże. W pozostałej części kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od około 18 st. na południowym wschodzie i lokalnie nad morzem, 26 st. na przeważającym obszarze do 28 st. lokalnie w centrum i na północy kraju, chłodniej w dolinach karpackich od 14 do 17 st. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W środę na północy kraju zachmurzenie małe i umiarkowane i tu bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami. Prognozowana wysokość opadów w burzach od 15 mm do 30 mm. Temperatura maksymalna od 22 st. C na Podkarpaciu do 28 st. C miejscami w centrum i na Pomorzu. Chłodniej w rejonach podgórskich oraz na wybrzeżu od 16 st. C do 21 st. C, ale miejscami około 14 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni, tylko na wybrzeżu północno-wschodni. W burzach porywy wiatru do 65 km/h.

Czytaj także:

Noc ze środy na czwartek

W nocy na południu kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, lokalnie przelotne opady deszczu i zanikające burze. Wysokość opadów w burzach do 10 mm. W pozostałej części kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura od 8 st. na północnym wschodzie, około 12 st. na przeważającym obszarze, do 15 st. miejscami na południowym wschodzie i zachodzie. Wiatr słaby, przeważnie z kierunków wschodnich, w czasie burz porywisty.

W czwartek w północnej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu, zwłaszcza na południowym pograniczu. Na południu i południowym wschodzie lokalne burze, możliwy drobny grad. Wysokość opadów w czasie burz do 20 mm, w rejonach podgórskich do 30 mm. Temperatura maksymalna od 18 st. na południowym wschodzie i w dolinach karpackich, 26 st. w centrum kraju i 28 st. na północnym zachodzie. Wiatr przeważnie słaby, nad morzem okresami umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Warszawa

W środę w stolicy zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu i wieczorem okresami wzrastające do dużego z możliwością wystąpienia przelotnych opadów deszczu lub burzy. Wysokość opadów w czasie burzy do około 15 mm. Temperatura maksymalna 28 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz możliwe porywy do 60 km/h. Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1005 hPa i nieznacznie obniży się.

» INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

 

PAP/IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także