more_horiz
Wiadomości

Uwaga! Ekstremalnie duże zagrożenie pożarowe w lasach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 08:45
Przed dużym zagrożeniem pożarowym w sobotę i w niedzielę ostrzega Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych rejonach ściółka ma ekstremalną podatność na zapalenie.
Aktualna mapa zagrożenia pożarowego lasu
Aktualna mapa zagrożenia pożarowego lasuFoto: Christian Roberts-Olsen/Shutterstock/IMGW

Na mapie opublikowanej przez IMGW duża część kraju pokryta jest kolorem czerwonym oznaczającym bardzo wysokie zagrożenie pożarowe.

"W związku z pojawieniem się wysokich temperatur i braku opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju jest bardzo niska. W niektórych miejscach od kilku dni jej wartość jest poniżej 10 proc., czyli poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie" - wyjaśnia instytut w komunikacie.

Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu przewiduje, że w związku ze spodziewanymi w najbliższych dniach wysokimi temperaturami zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie oraz rozszerzy na większy obszar kraju. Również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ekstremalnym, bardzo wysokim oraz wysokim zagrożeniem w sobotę i w niedzielę w prawie całej Polsce.

Apel o zachowanie ostrożności

W ocenie IBL lokalnie występujące opady w nieznacznym stopniu wpłyną na ograniczenie zagrożenia przy czym zmniejszenie zagrożenia będzie lokalne i krótkotrwałe. Instytut apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych.

"Wystąpienie w ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru, ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się" - czytamy.

Mapa zagrożeń IMGW Mapa zagrożeń IMGW

Prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia. W ostatnich dniach, czyli od 27 do 31 maja strażacy wyjeżdżali do 40-60 pożarów w lasach dziennie.

Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski poinformował, że od początku roku odnotowano już 1 tys. 413 pożarów lasów, najwięcej w maju - ponad 1 tys. W analogicznym czasie 2022 roku doszło do 3 tys. 690 pożarów w lasach.

Czytaj więcej:

PAP/IMGW/nt

Zobacz także

Zobacz także