Kolejna fala nielegalnych migrantów na granicy z Białorusią? Niepokojące dane SG
Zatrzymane minionej doby osoby, które chciały nielegalnie przekroczyć polską granicę to m.in. obywatele Gambii, Somalii i Etiopii. W tym procederze pomagali im tzw. kurierzy: pięciu Uzbeków, Gruzinów i Ukrainiec.
2023-06-11, 09:54
62 cudzoziemców próbowało w sobotę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Siedem z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś; wśród nich były trzy osoby, które próbowały przeprawić się przez graniczną rzekę Wołkuszankę - podała SG w raporcie z minionej doby.
Nielegalni migranci pochodzili m.in. z Gambii, Somalii i Etiopii.
Zatrzymano też kolejnych ośmiu tzw. kurierów. To pięciu obywateli Uzbekistanu, dwóch Gruzinów i Ukrainiec, którzy albo już przewozili (łącznie osiemnaście osób pochodzących m.in. z Jemenu i Syrii), albo przyjechali po odbiór migrantów - podała SG w niedzielę rano na Twitterze.
Od początku roku jej funkcjonariusze zatrzymali ponad 360 osób zaangażowanych w organizowanie nielegalnego przekraczania wschodniej granicy; to głównie właśnie kierowcy.
REKLAMA
Ponad 11 tysięcy nielegalnych prób
Od początku roku SG odnotowała w sumie ponad 11 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. Dotąd od początku czerwca odnotowano ponad 600 takich prób.
Na 206 km granicy polsko-białoruskiej działa zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na długości 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Gotowa jest już cała zapora elektroniczna i trwają odbiory techniczne ostatniego jej odcinka w okolicach Narewki i Białowieży, gdzie prace były opóźnione z powodu zalania terenu.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Rozporządzenia wciąż obowiązują
Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa podlaskiego. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył je niedawno do sądu administracyjnego.
REKLAMA
Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.
- Groźny atak na patrol SG przy granicy z Białorusią. Cudzoziemcy obrzucali kamieniami pojazd służb
- Były oficer FSB wydalony z Polski. Stanisław Żaryn wyjaśnia
Zobacz także: Wiceszef MSWiA o budowie zapory na granicy z Rosją
REKLAMA
PAP/łs
REKLAMA