Szokujące tezy rozmów Sikorskiego z Ławrowem. "Chcielibyśmy rozwijać współpracę energetyczną"
Prof. Sławomir Cenckiewicz, współautor odcinkowego cyklu "Reset", ujawnił treść tez przygotowanych dla ówczesnego szefa MSZ Radosława Sikorskiego na spotkanie z Siergiejem Ławrowem w 2008 roku. Część z nich szokuje, ponieważ przedstawiciele rządu PO-PSL malują Rosję jako strategicznego partnera, a nie zbrodnicze mocarstwo zagrażające naszemu bezpieczeństwu.
2023-06-13, 00:31
Cykl autorstwa Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza przedstawia nieznane dokumenty i informacje na temat polsko-rosyjskiego resetu z lat 2007-2015. Prace nad programem trwały ponad rok. Przeanalizowano 10 tysięcy dokumentów z publicznych archiwów z Polski i z zagranicy oraz nagrania i zdjęcia.
"Tezy" na spotkania z Ławrowem
Jednym z dokumentów, które zostały przedstawione w pierwszym odcinku serialu dokumentalnego, są "tezy", które miały wyznaczyć ramy spotkania Radosława Sikorskiego z Siergiejem Ławrowem w 2008 roku.
Autorem dokumentu jest ówczesny Departament Polityki Wschodniej.
"Komitet Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej traktujemy, jak sprawdzoną formę spotkań Ministrów Spraw Zagranicznych naszych krajów w rozszerzonej formule, z udziałem przedstawicieli kluczowych resortów Polski i Rosji oraz instytucji, które są zainteresowane rozwojem kontraktów dwustronnych. Jesteśmy zainteresowani jak najszybszym wznowieniem pracy Komitetu Strategii, co pragniemy potwierdzić naszą gotowością do zorganizowania kolejnego, V posiedzenia Komitetu w Warszawie w czerwcu br." - brzmi pierwszy podpunkt.
REKLAMA
"Biorąc pod uwagę zmiany, jakie zaszły od czasu ostatniego posiedzenia Komitetu w grudniu 2004 r. proponujemy w charakterze tematyki przewodniej omówić kwestie perspektyw i nowych możliwości współpracy polsko-rosyjskiej w poszczególnych sektorach po rozszerzeniu Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. W związku z tym chciałbym zaprosić Pana Ministra do złożenia wizyty w Polsce w połowie br. Konkretne propozycje tematów oraz termin posiedzenia przedstawimy nieco później, po uwzględnieniu postępów, jakie dokonają się w naszych kontaktach przed czerwcem br." - czytamy w drugim podpunkcie.
- Premiera serialu dokumentalnego "Reset". Tusk chciał dialogu z Rosją "taką, jaka ona jest"
- Komisja ds. rosyjskich wpływów. Wydarzenia, które do dziś budzą kontrowersje
Z trzeciego dowiadujemy się, że "tradycyjnie podczas Komitetu Strategii odbywa się ceremonia wręczenia Dyplomu Ministrów Spraw Zagranicznych RP i FR za wybitne zasługi w dziele wzajemnego zrozumienia i zbliżenia społeczeństw Polski i Rosji". "Ze swojej strony proponujemy, aby tegorocznym laureatem wyróżnionym przez stronę polską został Nikita Michałkow" - wskazano.
"Polsko-Rosyjskie Forum Dialogu Obywatelskiego jest dla nas ważną formą rozszerzenia społecznego dialogu, któremu ton nadają znani intelektualiści. Ta płaszczyzna dialogu pozwala na przedstawienie najbardziej śmiałych i niekonwencjonalnych poglądów na stosunki polsko-rosyjskie, gdyż jej uczestnicy reprezentują niezależne środowiska opiniotwórcze obu krajów. W związku z naszym zamiarem nadania dyskusji w ramach Forum otwartości i kreatywności proponujemy, aby - obok Pana Ambasadora Leonida Draczewskiego - ze strony polskiej współprzewodniczącym Forum był pan K. Zanussi, który w 2003 r. został laureatem Dyplomu Ministrów SZ. Biorąc pod uwagę siłę osobowości K. Zanussiego i jego autorytet w kręgach daleko wykraczających poza obszar kultury, a także jego fascynację rosyjską historią i kulturą, uważamy, że objęcie przez K. Zanussiego funkcji przewodniczącego znajdzie wyraz w aktywizacji dalszej działalności Forum" - zaznaczono w czwartym podpunkcie.
REKLAMA
W kolejnym wskazano, że, "podtrzymujemy potrzebę kontynuacji pracy Grupy do Spraw Trudnych". "Uważamy, że idea odciążenia dialogu dwustronnego od złożonych spraw wynikających z zaszłości historycznych pozostaje aktualna. Uwzględniając mało satysfakcjonujące doświadczenia pracy Grupy w poprzednim składzie, który ograniczał się do urzędników i eksperta MSZ oraz historyków, jak również biorąc pod uwagę decyzję strony rosyjskiej o wyznaczeniu na współprzewodniczącego Grupy prof. A. Torkunowa, postanowiliśmy zaprosić do pracy Grupy w charakterze polskiego współprzewodniczącego Pana prof. A. D. Rotfelda. Jak zapewne Panu Ministrowi wiadomo, prof. A. D. Rotfeld podjął się tego odpowiedzialnego zadania i 2 lutego br., w Brukseli planuje odbyć robocze spotkanie ze swoim rosyjskim partnerem, celem omówienia koncepcji współdziałania w ramach Grupy" - czytamy.
"Jeśli chodzi o wznowienie posiedzeń Polsko-Rosyjskiej Komisji Międzynarodowej ds. Współpracy Gospodarczej, to chciałbym poinformować, że stronie polskiej ma współprzewodniczyć Wicepremier, Minister Gospodarki RP Pan W. Pawlak. Omówi on szczegóły dotyczące wznowienia pracy Komisji podczas swojej wizyty w Moskwie planowanej na luty-marzec br. Ze swojej strony chciałbym jedynie dodać, że jesteśmy gotowi zorganizować kolejne posiedzenie Komisji w Polsce w jak najszybszym terminie" - brzmi szósty podpunkt.
"W kontekście omawiania form współpracy dwustronnej, chciałbym nawiązać do naszego spotkania w Brukseli (7 grudnia 2007 r.), podczas którego wskazał Pan Minister na potrzebę rozwoju relacji z Okręgiem Kaliningradzkim. Pragnę zapewnić, że do współpracy z regionami Rosji rząd RP przywiązuje duże znaczenie, gdyż uważamy, że jej potencjał kryje w sobie ogromne możliwości. W związku z tym, będziemy dążyć do nadania stałego charakteru kontaktom w ramach Polsko-Rosyjskiej Rady ds. Współpracy Regionów RP z Regionem Sankt Petersburga (posiedzenie Rady odbędzie się w II kwartale 2008 r. w Sankt Petersburgu). Jestem przekonany, że powołany 28 listopada 2007 r. na stanowisko polskiego współprzewodniczącego obu tych Rad Pan Piotr Stachańczyk, Podsekretarz Stanu w MSWiA, który już wcześniej pełnił tę funkcję, będzie aktywnie współpracował z rosyjskimi partnerami" - piszą autorzy w następnym podpunkcie.
Wizyta Donalda Tuska
Kolejna część dokumentu odnosi się do wizyty ówczesnego premiera Donalda Tuska w Moskwie. "Przywiązujemy duże znaczenie do pierwszej wizyty Prezesa Rady Ministrów RP Pana D. Tuska w Federacji Rosyjskiej. Od ostatniej oficjalnej wizyty polskiego premiera w Rosji upłynęło ponad 6 lat (grudzień 2021 r.). Podczas spotkań z przedstawicielami władz FR Pan Premier D. Tusk zamierza przedstawić filozofię stosunków polsko-rosyjskich, omówić kwestie bezpieczeństwa, w tym energetycznego oraz przedstawić propozycje rozwiązania problemów, które wg naszej opinii, przy dobrej woli politycznej obu stron, można uregulować na wzajemnie korzystnych zasadach" - napisano w ósmym podpunkcie.
REKLAMA
"Uważamy, że potrzeba dyskusji nt. filozofii naszych stosunków wynika z tego, że Polska po 2004 r. przestała być dla Rosji partnerem w pojęciu bilateralnym, a stała się partnerem w strategicznie ważnych dla Federacji Rosyjskiej stosunkach polityczno-gospodarczych z Unią Europejską. Jednocześnie, jako członek NATO, Polska jest częścią euroatlantyckiego systemy bezpieczeństwa, który postrzega Rosję jako kluczowego gracza w globalnej architekturze stabilności" - wskazano w kolejnym.
"Mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym, pragniemy podkreślić, że będąc odbiorcą rosyjskich surowców energetycznych, chielibyśmy kontynuować i rozwijać współpracę z Federacją Rosyjską w tym zakresie. Nasze dążenie do dywersyfikacji dostaw traktujemy w kategoriach poszukiwania optymalnych z europejskiego punktu widzenia form współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi krajami" - czytamy w dziesiątym podpunkcie.
"Uważamy, że należy podjąć wspólne działanie w celu jak najszybszego podpisania na szczeblu międzyrządowym porozumienia określającego zasady żeglugi po Zalewie Wiślanym i przez Cieśninę Pilawską. Liczymy, że zaplanowane na 28 stycznia br. w Moskwie polsko-rosyjskie konsultacje eksperckie w przedmiotowej sprawie przyniosą pozytywne wyniki w kontekście zbliżenia stanowisk stron" - dowiadujemy się z ostatniego podpunktu notatki.
IAR/jp/jb
REKLAMA
REKLAMA