VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego. Szef BBN: rośnie świadomość znaczenia Bałtyku

Transport towarów, w tym sprzętu wojskowego i nośników energii, a także wojna na Ukrainie przyczyniają się do wzrostu świadomości znaczenia Bałtyku - powiedział w czwartek szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera podczas VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego.

2023-06-15, 12:30

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego. Szef BBN: rośnie świadomość znaczenia Bałtyku
Plaża nad Bałtykiem. Foto: Mariia Kamenska/Shutterstock

W odbywającym się w czwartek w Warszawie VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego uczestniczyli także m.in. przewodniczący sejmowej komisji obrony Michał Jach (PiS) i wiceszef MON Michał Wiśniewski.

- Jak to możliwe, że rola morza, tak krytyczna z punktu bezpieczeństwa państwa, przez tak wiele lat postrzegana była przez pryzmat głównego dobra, jakim jest turystyka - pytał Jacek Siewiera.

Znaczenie Bałtyku

Stwierdził, że świadomość znaczenia Bałtyku wzrosła dzięki takim instalacjom jak gazociąg Baltic Pipe, terminale produktów naftowych i gazu ziemnego oraz transportom sojuszniczego uzbrojenia, a także "przez obserwację tego, jak umiera państwo odcięte od morza, jak cierpi państwo, które na skutek wojny minowej zostało odcięte od możliwości wymiany towarów".

- Dziś ten Bałtyk wzrasta i wzrastać będzie w świadomości polityków, dowódców, również tych z wojsk lądowych, obywateli, będzie wzrastał wraz z każdą kolejną turbiną wiatrową, kotwiczoną w morskim dnie, z każdą fregatą - powiedział szef BBN. Wyraził nadzieję, że program budowy fregaty Miecznik będzie postępował bez opóźnień. Zwrócił uwagę na znaczenie programu nowego okrętu podwodnego Orka. - Będziemy wspierać partnerów, by ten projekty doprowadzić do końca - zadeklarował.

REKLAMA

Potrzeba funkcjonowania nowoczesnej marynarki wojennej

Michał Jach wyraził przekonanie, że coroczne forum przyczyniło się do zrozumienia w społeczeństwie i wśród polityków potrzeby funkcjonowania nowoczesnej marynarki wojennejJak mówił, przed laty w dyskusjach o bezpieczeństwie, "nierzadko padało pytanie", o zasadność utrzymywania kosztownych sił morskich w kraju narażonym na zagrożenia lądowe, nie zdawano sobie sprawy z zadań marynarki wojennej w czasie pokoju i kryzysu. - Od kilku lat nie słyszę już takich głosów - powiedział.

"Jesteśmy zobowiązani stać na straży naszego morza posiadając odpowiednio przygotowaną marynarkę wojenną" - napisał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w liście odczytanym przez Wiśniewskiego. "Wojna na Ukrainie pokazała, jak ważny jest swobodny import surowców energetycznych przywożonych drogą morską, jak istotne jest zachowanie wolności i bezpieczeństwa żeglugi oraz zabezpieczenie infrastruktury krytycznej i innych kluczowych instalacji podwodnych" - dodał.

W organizowanym przez Zarząd Targów Warszawskich Forum uczestniczą przedstawiciele wojska, straży granicznej, administracji morskiej, portów, przemysłu i think tanków specjalizujących się w kwestiach bezpieczeństwa.

Czytaj więcej:

PAP/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej