more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: domykamy kompleksową opiekę nad dziećmi dotkniętymi rdzeniowym zanikiem mięśni

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 11:09
Domykamy kompleksową opiekę nad dziećmi dotkniętymi rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA). Obecnie każdy noworodek w Polsce, zdiagnozowany w badaniu przesiewowym SMA, ma szanse na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie - powiedział w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski o kompleksowej opiece nad dziećmi dotkniętymi rdzeniowym zanikiem mięśni
Minister zdrowia Adam Niedzielski o kompleksowej opiece nad dziećmi dotkniętymi rdzeniowym zanikiem mięśniFoto: Tomsickova Tatyana/Shutterstock

Dzisiaj domykamy pewnego rodzaju kompleksową konstrukcję, polegającą na zaoferowaniu opieki na każdym etapie dzieciom dotkniętym rdzeniowym zanikiem mięśni - stwierdził Adam Niedzielski na konferencji w Poznaniu.

Wykonano ponad pół miliona badań

Przypomniał, że pierwszym i najważniejszym elementem było badanie przesiewowe. - Każdy noworodek w Polsce ma wykonywany cały panel badań genetycznych, w tym w kierunku SMA. Do tej pory wykonano w kierunku SMA ponad pół miliona badań - poinformował.

- To badanie ma szczególne znaczenie, bo pozwala wychwycić chorobę jeszcze na etapie przedobjawowym. Ale oczywiście to badanie bez odpowiedniej terapii byłoby tylko sprawdzeniem i zidentyfikowaniem ryzyka, a nie zaoferowaniem kompleksowej opieki. Od 2019 roku wprowadzono terapię leczenia jednym z leków Nusinersenem - zauważył szef MZ.

Najdroższy lek na świecie

Dodał, że skorzystało z niej blisko 1000 osób. Rok temu wprowadzono kolejną terapię - lekiem Zolgensma, uznawanym za najdroższy lek na świecie. - Z tej terapii skorzystało do tej pory 16 dzieci - wskazał Adam Niedzielski.

Jak dodał, obecnie "każdy noworodek, który zostanie wychwycony w badaniu przesiewowym, któremu zostanie zaproponowana ta terapia, jest zabezpieczony i ma szanse na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie".

Czytaj więcej:

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także