PSL stracił miliony po wyborach z 2001 roku. SN oddalił skargę

Sąd Najwyższy oddalił w czwartek skargę nadzwyczajną dotyczącą utraty przez PSL ponad 9 mln zł po odrzuceniu przez PKW sprawozdań z wyborów parlamentarnych w 2001 r. Skargę, od orzeczenia warszawskiego sądu apelacyjnego w tej sprawie, złożył przed rokiem RPO.

2023-07-06, 16:30

PSL stracił miliony po wyborach z 2001 roku. SN oddalił skargę
Postępowania nadzwyczajne "co istotne nie mogą zastępować kontroli instancyjnej i prowadzić do ponownego rozpoznania danej sprawy". Foto: kolbet/Shutterstock

Ta sprawa jest przykładem niepełnego zrozumienia instytucji skargi nadzwyczajnej. Jest ona szczególnym środkiem zaskarżenia, którego funkcją jest korygowanie prawomocnych orzeczeń sądowych dotkniętych istotnymi wadami prawnymi - powiedziała w uzasadnieniu czwartkowego orzeczenia prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN sędzia Joanna Lemańska.

Naruszenia w sferze związanej z majątkiem

Jak wskazała sędzia Lemańska, postępowania nadzwyczajne "co istotne nie mogą zastępować kontroli instancyjnej i prowadzić do ponownego rozpoznania danej sprawy".

Jednocześnie sędzia Lemańska wskazała, że partia polityczna "jest elementem systemu politycznego i w rezultacie uzyskuje status publiczno-prawny".

- To prowadzi do tego, że zupełnie inną miarę musimy przykładać do tego, w jaki sposób oceniamy ewentualne naruszenia w sferze związanej z majątkiem - dodała.

REKLAMA

W skardze nadzwyczajnej Rzecznika chodziło o postanowienie warszawskiego sądu apelacyjnego z 11 sierpnia 2009 r., w którym "sąd ten potwierdził przepadek korzyści PSL w wysokości ponad 9 mln 422 tys. zł".

Odrzucone sprawozdania

PKW w 2002 r. odrzuciła dwa sprawozdania PSL: o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetu w związku z wyborami parlamentarnymi z 2001 r. oraz o źródłach pozyskania środków finansowych, w tym kredytów bankowych i warunkach ich uzyskania przez PSL i fundusz wyborczy oraz o wydatkach środków funduszu wyborczego w 2001 r.

Orzeczenie przepadku korzyści majątkowych

Poza innymi sankcjami PKW wystąpiła też do Sądu Okręgowego w Warszawie o orzeczenie przepadku korzyści majątkowych przez komitet wyborczy. W listopadzie 2008 r. sąd okręgowy oddalił ten wniosek PKW. Sąd stwierdził, że PSL naruszyło ówczesny przepis Ordynacji wyborczej przez gromadzenie środków funduszu wyborczego i komitetu wyborczego na jednym rachunku bankowym, ale z drugiej strony uznał, że przepisy regulujące te kwestie, zwłaszcza przed nowelizacją z lipca 2002 r., "były niejasne, niechlujne i nie spełniały standardów legislacyjnych".

Po apelacji PKW Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił decyzję I instancji i postanowieniem z 11 sierpnia 2009 r. orzekł jednak przepadek korzyści majątkowej.

REKLAMA

Posłuchaj

Posłuchaj

Andrzej Grzyb (PSL): Manfred Weber narobił sobie więcej szkody niż pożytku (Jedynka/W samo południe) 9:50
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

PAP/mm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej