Wchodzą w życie przepisy o aplikacji mObywatel. Tradycyjne dowody osobiste przejdą do lamusa?

Ustawa o aplikacji mObywatel weszła w życie. Oznacza to, że w niemal wszystkich sytuacjach formalnych na terenie Polski można posługiwać się elektronicznymi danymi, aby potwierdzić tożsamość. Przepisy zrównują cyfrowy dowód dostępny w mObywatelu z tradycyjnym dowodem osobistym.

2023-07-14, 08:00

Wchodzą w życie przepisy o aplikacji mObywatel. Tradycyjne dowody osobiste przejdą do lamusa?
Ustawa o aplikacji mObywatel weszła w życie. Foto: gov.pl

Z aplikacji mObywatel może korzystać każda osoba pełnoletnia, która ma ważny dowód osobisty, założony profil zaufany i smartfona z aktualnym systemem Android lub iOS. Nowe przepisy ułatwiają również logowanie z użyciem aplikacji do serwisów państwowych. Ponadto samorządy mogą dodawać do mObywatela swoje lokalne, elektroniczne dokumenty dla mieszkańców.

Ograniczenia elektronicznego dowodu

Na razie z elektronicznego dowodu tożsamości - mDowodu - nie skorzystamy w banku. Ta funkcjonalność będzie dostępna od 1 września tego roku. Korzystanie z aplikacji mObywatel jest dobrowolne. Osoby przyzwyczajone do tradycyjnego dowodu tożsamości nadal mogę go używać w codziennych sprawach.

Funkcje aplikacji mObywatel zostaną rozszerzone. W tym tygodniu rząd przyjął nowelizację ustawy o e-administracji, która zakłada na przykład wprowadzenie możliwości wystawienia elektronicznego pełnomocnictwa czy zastrzeżenie numeru PESEL. Przepisami niebawem zajmie się parlament.

Aplikacja będzie dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Zaktualizuje się sama, gdy telefon będzie miał ustawioną automatyczną aktualizację aplikacji. W innym przypadku po wejściu do sklepu i odnalezieniu aplikacji będzie możliwość naciśnięcia opcji aktualizuj. W trzecim rozwiązaniu po wejściu w aplikację aktualizacja zostanie wymuszona.

REKLAMA

Posłuchaj

Ustawa o aplikacji mObywatel weszła w życie (Dawid Grygorcewicz/IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej