Polski rząd złożył kolejne skargi do TSUE ws. Fit for 55. Minister Moskwa: nie pozwolimy na brukselski dyktat
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w mediach społecznościowych, że polski rząd złożył trzy kolejne skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące postanowień unijnego pakietu klimatycznego Fit for 55.
2023-07-17, 21:07
Skargi dotyczą zakazu rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz do sprawy zmniejszenia liczby bezpłatnych ETS dostępnych na rynku.
Zdaniem minister klimatu i środowiska unijne propozycje mogą zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu naszego kraju. Szefowa resortu klimatu podkreśliła, że Polska nie może się na to zgodzić. Pierwsza skarga została złożona w piątek.
"Nie pozwolimy na brukselski dyktat"
Anna Moskwa poinformowała, że dotyczy ona rozporządzenia LULUCF w ramach pakietu Fit for 55. Sektor LULUCF (ang. Land use, land use change and forestry) związany jest z użytkowaniem gruntów, zmianą użytkowania gruntów i leśnictwem.
"We wniosku wskazujemy, że rozporządzenie LULUCF przyjęto na błędnej podstawie prawnej, dodatkowo naruszając kompetencje państw członkowskich, ingerując w sposób prowadzenia gospodarki leśnej, pomimo braku kompetencji UE w tym zakresie" - przekazała minister. Dodała, że w najbliższych tygodniach Polska będzie składać do TSUE jedną skargę tygodniowo.
REKLAMA
"Polski rząd nie pozwoli na brukselski dyktat" - zakończyła swój wpis na Twitterze minister Anna Moskwa.
"Fit for 55 odbiera wolność Europejczykom"
Wcześniej w wywiadzie dla TVP Info, Moskwa zapowiedziała, że skargi do TSUE Polska będzie składała cyklicznie, a pozostałe kraje UE mogą się do nas dołączyć. Wyraziła nadzieję, że w 2025 i 2026 roku dojdzie do rewizji pakietu Fit for 55, ponieważ - jak wskazała - "odbiera on wolność Europejczykom".
W kwietniu Parlament Europejski przyjął kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu "Fit for 55", które są konkretnymi aktami prawnymi ukierunkowanymi na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
W głosowaniu przyjęta została m.in. reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM). Powołany został również Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF).
REKLAMA
- USA wzywają Chiny do walki ze zmianami klimatu. Apelują o wsparcie specjalnego funduszu
- KGHM inwestuje w OZE. Spółka podpisała porozumienie dot. m.in. małych reaktorów jądrowych
- Polityka klimatyczna UE. Paweł Sałek: potrzebujemy sprawiedliwej transformacji
Zobacz również: minister Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia
IAR/PAP/łl
REKLAMA