Polska składa skargę na pakiet Fit for 55. Minister Moskwa: narusza kompetencje państw członkowskich

Minister klimatu Anna Moskwa podkreśliła, że składając skargę do Trybunału Sprawiedliwości w sprawie pakietu Fit for 55, Polska zwraca uwagę, że wiele z jego zapisów naruszaj kompetencje państw członkowskich, m.in. ingerując w sposób prowadzenia gospodarki leśnej, do której UE nie ma żadnych prerogatyw. 

2023-07-14, 21:18

Polska składa skargę na pakiet Fit for 55. Minister Moskwa: narusza kompetencje państw członkowskich
Minister Anna Moskwa poinformował o złożeniu skargi do TSUE ws. pakietu Fit for 55.Foto: Schutterstock/Twitter/MKiŚ

Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała, że Polska złożyła pierwszą skargę do TSUE w sprawie pakietu Fit for 55.

"Dalszy ciąg walki o polskie interesy w UE! Zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami dzisiaj jako PL złożyliśmy pierwszą skargę do TSUE dot. jednego z dokumentów w ramach pakietu #Fitfor55. W naszym wniosku wskazujemy, że rozporządzenie #LULUCF przyjęto na błędnej podstawie prawnej, dodatkowo naruszając kompetencje państw członkowskich, ingerując w sposób prowadzenia gospodarki leśnej, pomimo braku kompetencji UE w tym zakresie"- napisała minister na Twitterze.

W kwietniu br. Parlament Europejski przyjął kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu "Fit for 55", które są konkretnymi aktami prawnymi ukierunkowanymi na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. W głosowaniu przyjęta została m.in. reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM). Powołany został również Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF).

Chodzi o ochronę lasów

Sektor LULUCF (ang. Land use, land use change and forestry), na który wskazywała minister Moskwa związany jest z użytkowaniem gruntów, zmianą użytkowania gruntów i leśnictwem.

REKLAMA

Obejmuje gospodarowanie glebą, drzewami, roślinami, biomasą i drewnem. Szczególną cechą sektora LULUCF jest to, że nie tylko generuje emisje gazów cieplarnianych, lecz może także pochłaniać CO₂ z atmosfery. Każde państwo członkowskie powinno utrzymywać równowagę między łączną ilością emisji z tego sektora a pochłanianiem CO₂ przezeń generowanym.

Mają temu służyć na przykład nowe nasadzenia lub lepszy nadzór nad krajowymi lasami, gruntami uprawnymi i użytkami zielonymi.

Kolejne reformy w ramach pakietu

W głosowaniach w PE zaakceptowana została m.in. reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM). Zmiany systemu handlu emisjami zakładają, że sektory już objęte ETS mają do 2030 roku obniżyć poziom emisji gazów cieplarnianych o 62 proc. w porównaniu z poziomem w roku 2005.

Reforma zakłada też stopniowe wycofywanie bezpłatnych uprawnień do emisji w latach 2026–2034. Ponadto, powstanie odrębny system ETS II dla paliw, które wykorzystuje się w transporcie drogowym i do ogrzewania budynków. W ramach systemu Unia wprowadzi opłaty od emisji gazów cieplarnianych z tych sektorów w 2027 roku (lub w 2028 roku, jeżeli ceny energii będą wyjątkowo wysokie).

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz także: Jacek Saryusz-Wolski o antypolskich rezolucjach w Europarlamencie

 

IAR/PAP/Twitter/łs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej