more_horiz

Antypolska rezolucja PE. Czarnecki: poparli ją ludzie ścigani za korupcję, nasza opozycja i mniejszość rosyjska

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 21:29
Europoseł PiS Ryszard Czarnecki mówił w Polskim Radiu 24 o rezolucji Parlamentu Europejskiego, uderzającej w Polskę. Jak podkreślił - przy okazji głosowania w tej sprawie ukształtowała się ciekawa koalicja - polityków polskiej opozycji wsparły w głosowaniu główne twarze afery korupcyjnej w PE oraz posłanki mniejszości rosyjskiej reprezentujące Estonię i Łotwę.
Ryszard Czarnecki: rezolucję przeciwko Polsce poparły twarze skandalu korupcyjnego i przedstawicielki mniejszości rosyjskiej
Ryszard Czarnecki: rezolucję przeciwko Polsce poparły twarze skandalu korupcyjnego i przedstawicielki mniejszości rosyjskiejFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

We wtorkowym głosowaniu Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której krytykuje powołanie w Polsce komisji weryfikacyjnej ds. wpływów rosyjskich. PE wezwał władze Polski do uchylenia przepisów. W rezolucji skrytykowano także nowelizację polskiego Kodeksu wyborczego. PE wezwał m.in. do zorganizowania pełnowymiarowej misji obserwacji wyborów parlamentarnych w Polsce. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Ryszard Czarnecki: ws. rezolucji przeciwko Polsce powstała ciekawa koalicja

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na charakterystyczną kwestię wokół tej rezolucji - debata nad nią odbyła się w czerwcu. Zwykle - mówił europoseł - debata i głosowanie odbywają się na tej samej sesji Europarlamentu, czasami po dwóch-trzech dniach. Tym razem zdecydowano się na grillowanie Polski trwające miesiąc.

- Jest to n-ta rezolucja, nie ma znaczenia formalno-prawnego, jest elementem politycznej presji i psucia wizerunku Polski. Natomiast powstała bardzo ciekawa koalicja, o której warto, żeby nasi rodacy w kraju wiedzieli. Ci, którzy głosowali przeciwko Polsce, to z jednej strony przedstawiciele partii opozycyjnych - Platformy Obywatelskiej, Nowej Lewicy i reprezentująca samotnie ruch pana Hołowni pani von Thun und Hohenstein. Wśród głosujących przeciw Polsce byli także liderzy, twarze tego - największego w historii Parlamentu Europejskiego, jednego z dwóch największych w historii UE - skandalu korupcyjnego, a więc pani Eva Kaili i pan Marc Tarabella - socjaliści z Grecji i Belgii. W tej antypolskiej koalicji były także przedstawicielki mniejszości rosyjskiej, które zasiadają w Parlamencie Europejskim, jako reprezentantki Łotwy i Estonii - wymieniał Ryszard Czarnecki.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:31 [PR24]PR24 (mp3) 13 lipiec 2023 19_32_40_Czarnecki.mp3 Ryszard Czarnecki o rezolucji PE przeciwko Polsce ("Świat w powiększeniu" / PR24)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS)
Data emisji: 13.07.2023
Godzina emisji: 19.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także