KGHM zbuduje małą modułową elektrownię jądrową. Wydano pozwolenie. Sasin: inwestycje nabierają rozpędu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało zgodę na budowę przez KGHM małej modułowej elekrowni jądrowej w Polsce. Poinformował o tym minister aktywów państwowych Jacek Sasin. "Inwestycje w atom zarówno ten wielkoskalowy, jak i mały nabierają rozpędu. Duży sukces" - skomentował na Twitterze minister Sasin.
2023-07-14, 12:00
KGHM jest zaangażowany w rozwój energetyki jądrowej w Polsce, tj. budowy małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). W 2022 roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM.
SMR w Polsce
W kwietniu tego roku KGHM złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce.
SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe, to technologia, która najbardziej zaawansowana jest w Kanadzie i USA. Przyjmuje się, że pod nazwą SMR rozumie się reaktory jądrowe o mocy nie większej niż 300 MW. Moc tradycyjnych, "dużych" reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.
Poparcie inwestycji
Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Uzyskanie decyzji zasadniczej stanowi wyraz poparcia państwa dla realizacji danego przedsięwzięcia oraz uprawnia do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych decyzji administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę.
REKLAMA
Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest producentem miedzi i srebra rafinowanego. Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą. Ma aktywa na trzech kontynentach. Skupia się na wydobyciu rud, produkcji miedzi i innych metali nieżelaznych. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi to 40 milionów ton. Skarb Państwa ma 31,79 proc. akcji firmy.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA