PE przyjął stanowisko do negocjacji z krajami UE ws. odbudowy zasobów przyrodniczych
Parlament Europejski przyjął stanowisko do negocjacji z unijnymi krajami w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Nie udało się deputowanym, w tym polskim, doprowadzić do odrzucenia propozycji Komisji Europejskiej. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia - Beata Płomecka.
2023-07-12, 17:36
Z Polaków biorących udział w głosowaniu wyrzucić do kosza te propozycje chcieli europosłowie PO, z wyjątkiem Janiny Ochojskiej, oraz PSL, a także Zjednoczonej Prawicy. Przeciwko byli wszyscy Polacy z grupy socjalistów i liberałów. Przepisy zakładają między innymi, że do 2030 roku co najmniej 20 procent obszarów ma zostać poddanych działaniom naprawczym.
Element Zielonego Ładu
Regulacje o odbudowie zasobów przyrodniczych to jeden z filarów Zielonego Ładu. Dla zwolenników to niezbędne przepisy, by zatrzymać degradację ekosystemów i uniknąć utraty różnorodności biologicznej. Przeciwnicy argumentują, że przepisy doprowadzą do ograniczenia produkcji żywności i podwyżki cen i że uderzą one w rolników oraz leśników. Ale dziś w głosowaniu nieznaczną przewagę mieli zwolennicy propozycji Komisji. 312 europosłów chciało jej odrzucenia, 324 było przeciwnych odrzuceniu, 12 wstrzymało się od głosu. A to oznacza, że regulacje teraz będą negocjowane przez przedstawicieli Europarlamentu i unijnych krajów i od wyniku tych rokowań zależy ostateczny kształt przepisów.
Brak jednomyślności
Wśród państw członkowskich też nie było jednomyślności kiedy przyjmowane było stanowisko do negocjacji. Przeciwko były Polska, Finlandia, Szwecja i Włochy. Wstrzymały się Austria, Belgia i Holandia. Polska podkreślała przede wszystkim, że niemożliwe jest zrealizowanie założonych w projekcie ambitnych celów w tak krótkim czasie. Według Polski szczególne obawy budzi kwestia przywracania do stanu naturalnego osuszonych torfowisk.
W Polsce zdecydowana większości tych terenów to obecnie trwałe użytki zielone, które stanowią własność rolników i służą celom produkcyjnym. Ponowne ich nawodnienie, jak argumentowała Polska, będzie oznaczać ograniczenie możliwości rolniczego wykorzystania i ryzyko dla bezpieczeństwa żywnościowego.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
- PE głosował ws. Fit for 55. Zalewska: europosłowie nie chcą pojąć, że świat się zmieni
- "Zielony Ład dla Europy". Szefowa KE: przełom jak lądowanie na księżycu
IAR/Beata Płomecka/PR24/akg
REKLAMA