Szef MON podpisał decyzję o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet

W ośrodku poligonowym Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w pobliżu Kijewa w Kujawsko-Pomorskiem minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet. -  Po 18 latach do Wojska Polskiego wraca jednostka artylerii rakietowej. Wojsko Polskie ma teraz możliwość dokonania ostrzału na dalekich dystansach, to ważne do odstraszania agresora - powiedział szef MON. 

2023-07-27, 12:20

Szef MON podpisał decyzję o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet
Uroczystość podpisania decyzji o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet. Foto: Twitter/MON

Przy okazji uroczystości artylerzyści przygotowali pokaz wyszkolenia na wyrzutniach dalekiego zasięgu HIMARS. To sprzęt, którego pierwsze cztery sztuki przyleciały do Polski w połowie maja. Uzbrojenie trafi na wyposażenie jednostek wchodzących w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Do celów szkoleniowych zostaną przeznaczone dwie wyrzutnie, reszta zasili jednostki dywizji.

18 lat przerwy

- Po 18 latach wraca do Wojska Polskiego jednostka artylerii rakietowej - podkreślił Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że w 2005 r. rozwiązano ostatni dywizjon wyposażony w postsowiecką broń - rakiety Toczka, których zasięg to 70 km.

- Dziś widzieliśmy w akcji HIMARS-y, których zasięg to do 300 km - wskazał.

Skuteczne odstraszanie

Jak zaznaczył, oznacza to, że Wojsko Polskie ma możliwości dokonania ostrzału na dalekich dystansach.

REKLAMA

- To ważne do odstraszania agresora. Zdajemy sobie sprawę z tego, że HIMARS-y w rękach Ukraińców stanowią skuteczną broń do zatrzymania inwazji rosyjskiej - dodał Błaszczak.

Sprawdzona broń

Szef MON podkreślił, że zadaniem władz Polski jest wyposażenie WP w broń skuteczną i sprawdzoną, która odstraszy agresora - "broń, która spowoduje, że Rosja nie odważy się napaść na Polskę".

- Właśnie taka broń jest na wyposażeniu WP. Dzisiaj mogliśmy zobaczyć, że w ręku polskich żołnierzy, przeszkolonych zarówno w USA, jak i w Polsce, stanowi świetną broń odstraszającą agresora - mówił.

Błaszczak poinformował, że nowo powstała brygada wojsk rakietowych będzie stacjonowała w dwóch miejscach: Toruniu i Orzyszu. Dodał, że brygada wchodzi w skład 16 Dywizji Zmechanizowanej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w północno-wschodniej części Polski.

REKLAMA

Kolejny kontrakt

Szef MON przypomniał, że kontrakt dotyczący dywizjonu wyrzutni HIMARS podpisano w 2019 r.

- Dziś na polskiej ziemi są już pierwsze wyrzutnie. Negocjujemy kolejny kontrakt, na który uzyskaliśmy zgodę władz amerykańskich. Kongres USA wyraził zgodę na zakup kolejnych 500 wyrzutni HIMARS. Będą osadzone na polskich ciężarówkach Jelcz - podkreślił.

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak o rakietowym potencjale polskiej armii (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Szkolenie artylerzystów

- Aby szkolić kolejnych artylerzystów, powołaliśmy akademię HIMARS, na wzór akademii Abrams, również we współpracy z V Korpusem US Army - przekazał.

Szef MON przypomniał, że znajdująca się na poligonie w Biedrusku Akademia Abrams funkcjonuje od ponad roku i wyszkoliła załogi polskich czołgów Abrams.

- Jestem spokojny, że razem z amerykańskimi partnerami wyszkolimy kolejne załogi HIMARS-ów - podkreślił.

Współpraca z sojusznikami

Błaszczak dodał, że Akademia będzie pozwalała także na współpracę z sojusznikami z państw bałtyckich, które także zakupiły te systemy.

REKLAMA

- Jesteśmy otwarci, jeżeli chodzi o szkolenie, kursy doszkalające, które będą przeprowadzane tu, na poligonie w Toruniu. Możemy być dumni, że Wojsko Polskie się rozrasta, staje się coraz silniejsze, bo jest to gwarancja bezpieczeństwa naszej ojczyzny  - dodał szef MON.

Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

Zastępca szefa Misji USA w Polsce Daniel Lawton mówił, że HIMARS jest systemem o pełnym spektrum działania, sprawdzonym i działającym w każdych warunkach pogodowych.

- Nabycie przez Polskę systemu HIMARS stanowi kolejny kamień milowy na drodze modernizacji polskiej obronności i zaangażowania w podniesienie bezpieczeństwa NATO. (...) Polska wzmacnia swój potencjał odstraszania i interoperacyjności z USA i naszymi sojusznikami. Takie inwestycje, wraz z obecnością amerykańskich żołnierzy w Polsce, to jasny sygnał, że wschodnia flanka NATO jest bezpieczna, że bezpieczna jest Polska - dodał Lawton.

Wyrzutnie HIMARS w Polsce

Zgodnie z zamówieniem MON z początku 2019 r. wyrzutnie HIMARS trafią na uzbrojenie 16 Dywizji Zmechanizowanej, a dwie do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

REKLAMA

W celu optymalnego wykorzystania potencjału tego nowoczesnego uzbrojenia podjęto decyzję o sformowaniu - na wzór wcześniejszej Akademii Abrams - Akademii HIMARS, w ramach Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, oraz 1. Brygady Rakiet, która będzie ulokowana w Toruniu i Orzyszu. Akademia HIMARS będzie służyła wszystkiemu, co związane jest z logistyką, z serwisem HIMARS-ów. Akademia przysłuży się również uzyskaniu narodowych kompetencji w zakresie szkolenia specjalistów i kadry dowódczej.

Kolejne moduły ogniowe budowane będą w oparciu o kluczowe elementy pozyskiwane z USA i integrowane z polskimi podwoziami i systemami teleinformatycznymi.

Czytaj także:

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

dn,ng/gov.pl/PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej