79. rocznica Powstania Warszawskiego. Rozpoczynają się główne uroczystości

W stolicy rozpoczną się dziś (29.07) główne uroczystości 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W programie sobotnich obchodów przewidziano między innymi mszę świętą z udziałem powstańców, rozpoczęcie zlotu harcerskiego, a także grę plenerową dla rodzin oraz Bieg Powstania Warszawskiego.

2023-07-29, 04:01

79. rocznica Powstania Warszawskiego. Rozpoczynają się główne uroczystości
Rozpoczynają się główne uroczystości 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Foto: Shutterstock/Ewkaphoto

O 11:00 rozpocznie się uroczystość przy kamieniu "Żołnierzom Żywiciela" na Żoliborzu. Tradycyjnie, już przed rocznicą wybuchu walk z Niemcami, na tej uroczystości gromadzą się walczący na Żoliborzu powstańcy i żołnierze partyzanckich oddziałów Armii Krajowej, które niosły pomoc od strony Bielan i Puszczy Kampinoskiej. Powstanie na Żoliborzu rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku, na kilka godzin przed wybuchem zrywu w innych dzielnicach. Do kapitulacji oddziałów pułkownika Mieczysława Niedzielskiego "Żywiciela" doszło 30 września. Do niewoli poszło około 1500 żoliborskich żołnierzy Armii Krajowej.

Gry, apel i bieg

Także o 11:00 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowano grę plenerową "Chwaty z powstańczej Warszawy". To wydarzenie przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku od czterech do 10 lat. Podczas wydarzenia Park Wolności zamieni się w powstańczą ulicę. Uczestnicy, dzięki przygotowanym zadaniom, dowiedzą się kim byli powstańcy i jak wyglądała ich codzienność. Wydarzenie jest połączone z premierą książeczek z serii "Chwaty". Zgłoszenia są przyjmowane na stronie www.rejestracja.1944.pl.

W upamiętnienie Powstania Warszawskiego jak co roku włączają się także harcerze. O 15:00 przy Centrum Olimpijskim odbędzie się apel rozpoczynający Zlot Harcerski "Ramię w ramię". W wydarzeniu weźmie udział siedem organizacji harcerskich i skautowych. Ich członkowie przez najbliższe dni będą uczestniczyć w uroczystościach powstańczych, grze miejskiej, warsztatach artystycznych i harcerskiej watrze.

Kolejną okazją do spotkania powstańców, harcerzy i warszawiaków będzie 18:00 i msza święta w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego.

REKLAMA

Bieg Powstania Warszawskiego

Do wydarzeń, które na stałe wpisały się w upamiętnienie 63-dniowego zrywu stolicy, należy Bieg Powstania Warszawskiego. Organizowany jest już po raz 32. Dla uczestników przygotowano dwie trasy: pięcio- oraz dziesięciokilometrową. Start na krótszym dystansie o 20:30, pół godziny później na trasę ruszą biegacze pokonujący 10 kilometrów.

Zmaganiom sportowym towarzyszy podniosła atmosfera a na starcie imprezy można spotkać weteranów Powstania Warszawskiego. Trasy biegów są powiązane z symbolicznymi dla Powstania miejscami. Linia startu, wspólna dla obu dystansów, jest usytuowana w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego. Metę zlokalizowano przy ulicy Konwiktorskiej.

W Biegu Powstania Warszawskiego może wziąć udział każdy w dowolnym miejscu w Polsce, gdyż impreza ma także swoją wirtualną wersję. Uczestnicy biegu wirtualnego również otrzymają medale, a w ramach rywalizacji prowadzone będą klasyfikacje.

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej