Polski astronauta poleci w kosmos. Kim jest Sławosz Uznański?
Dr Sławosz Uznański poleci w kosmos jako drugi Polak w historii. Ostatnim i jedynym jak dotąd naszym rodakiem w przestrzeni pozaziemskiej był generał Mirosław Hermaszewski. Było to 45 lat temu.
2023-08-09, 13:46
O tym, że polski astronauta dr Sławosz Uznański weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformował w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. - Mamy już pewność i gwarancję, że drugi w historii Polski astronauta będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę. To jest niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach. Mamy kandydata, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz naszych amerykańskich partnerów - przekazał minister Buda.
Operator Wielkiego Zderzacza Hadronów
Polak ma m.in. testować zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, a także realizować eksperymenty.
Dr Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką, uzyskując tytuł mgr. inż. Również w tym samym roku otrzymał tytuł mgr. inż. na Uniwersytecie Nantes (Francja) i tytuł inż. na Politechnice w Nantes (Francja). W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille (Francja). Jest autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem ponad 50 artykułów naukowych.
Uznański pracuje jako operator Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC. Zajmuje się też projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie.
REKLAMA
Pokonał ponad 22 tys. kandydatów
Jak informowała pod koniec listopada ub.r. POLSA Polska Agencja Kosmiczna, dr Sławosz Uznański - polski naukowiec, który został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do Rezerwy Astronautów ESA - musiał pokonać ponad 22 tys. kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach.
Kandydaci, jak wskazano, przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych - zaznaczyła POLSA.
- To z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu - docenienie naszych osiągnięć i podkreślenie potencjału - skomentował Uznański tuż po wybraniu go do Rezerwy Astronautów ESA.
- Astronauci wrócą na Księżyc. NASA dopina szczegóły przedsięwzięcia
- Ludzie znowu polecą na Księżyc. Istotna rola Polski w misji Artemis
PAP,IAR/paw/
REKLAMA