Czwarte pytanie referendalne. Minister Błaszczak ogłosił treść

Od piątku Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło trzy pytania, które mają pojawić się w październikowym referendum. Rano czwarte, ostatnie pytanie przedstawił minister obrony Mariusz Błaszczak. "Nie pozwolimy na to, aby Polska była bezsilna wobec coraz większej agresji ze strony Putina" - mówił.

2023-08-14, 07:16

Czwarte pytanie referendalne. Minister Błaszczak ogłosił treść
Na zdjęciu: polsko-białoruska granica w Krynkach. którą zabezpieczają stalowa zapora i bariera elektroniczna. Foto: PAP/Artur Reszko

"Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" - tak ma brzmieć czwarte pytanie w referendum 15 października. Jego treść przedstawił w mediach społecznościowych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Dla nas decydujący jest zawsze głos zwykłych Polaków. O sprawach najważniejszych, tych, które dotykają bezpieczeństwa, powinni decydować obywatele. Polska może stać się kolejnym celem Putina, a nasze bezpieczeństwo jest realnie zagrożone. Dlatego konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie oraz budujemy zaporę na granicy z Białorusią i Rosją" - podkreślił minister Błaszczak w spocie dotyczącym czwartego pytania w referendum.

"Nie pozwolimy na to, aby Polska była bezsilna wobec coraz większej agresji ze strony Putina" 

Jak mówił minister Mariusz Błaszczak: "Donald Tusk i jego ekipa najpierw likwidowali jednostki wojskowe na wschodzie Polski, potem krytykowali nas za to, że zbudowaliśmy barierę na granicy z Białorusią, a następnie zapowiadali jej likwidację".

REKLAMA

W spocie przypomniano wypowiedzi polityków KO - Tomasza Siemoniaka, Donalda Tuska i Janiny Ochojskiej.

"Nie pozwolimy na to, aby Polska była bezsilna wobec coraz większej agresji ze strony Putina" - zapewnił szef resortu obrony. Dodał, że to obywatele zdecydują, czy nasza granica będzie dalej konsekwentnie broniona, czy będzie bezpieczna".

Czytaj także:

Cztery pytania referendalne

W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania pytań referendalnych. Pierwsze pytanie - jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński - ma brzmieć: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?", a drugie - o czym informowała wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło - "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?".

REKLAMA

Trzecie pytanie przekazał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki i ma ono brzmieć: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

Premier w niedzielnej transmisji live na Facebooku powiedział, że w poniedziałek Rada Ministrów przyjmie brzmienie wszystkich pytań referendalnych, które zostanie przedłożone na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Zaznaczył jednocześnie, że pytanie zaprezentowane w sobotę ponownie wywołało mnóstwo komentarzy wśród przedstawicieli opozycji.

Sejm ma rozpatrzyć wniosek ws. referendum 17 sierpnia

Wniosek o zarządzenie ogólnokrajowego referendum Sejm ma rozpatrzyć 17 sierpnia, podczas dodatkowego, dwudniowego posiedzenia, rozpoczynającego się 16 sierpnia.

REKLAMA

Referendum ma się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi, wyznaczonymi przez prezydenta Andrzeja Dudę na 15 października.

Czytaj również: 

ZOBACZ TAKŻE: "Dbamy o przyszłość Polski, o kolejne pokolenia". Jan Mosiński o pierwszym pytaniu w referendum

PAP/IAR/in./

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej