"Unieważnianie" referendum przez Tuska. Minister Maląg: przypisywanie sobie takich praw jest żenujące

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oceniła, że próby dyskredytowania jesiennego referendum przez Donalda Tusk i jego obóz nie mają nic wspólnego z demokracją. Postawę lidera Platformy Obywatelskiej nazwała "żenującą".

2023-08-16, 21:34

"Unieważnianie" referendum przez Tuska. Minister Maląg: przypisywanie sobie takich praw jest żenujące
Minister Marlena Maląg przypomniał, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o emeryturach pomostowych. Foto: PAP/Paweł Supernak

- Prawa, które przypisuje sobie Donald Tusk, są żenujące. Platforma Obywatelska nie ma nic wspólnego z demokracją - powiedziała w środę na antenie TVP Info minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister Maląg w środę wieczorem była gościem programu "Gość Wiadomości" w TVP Info. Pytana, z czego wynika strach Donalda Tuska przed referendum odpowiedziała, że tak naprawdę Platforma Obywatelska nie ma nic wspólnego z demokracją i świętem demokracji, jakim są wybory i referendum.

Tusk "unieważnia" referendum

- My chcemy zapytać Polaków o to, w jakim kierunku ma iść Polska. Jaka ma być Polska i jak ma się rozwijać. (...) Te cztery pytania referendalne pokazują, w jakim kierunku powinniśmy iść - powiedziała. - Działania Donalda Tuska, zresztą to, że on "unieważnia" to referendum, no powiem szczerze, że prawa, jakie sobie przypisuje, są żenujące - stwierdziła Maląg.

- Czy partia Donalda Tuska, opozycja antydemokratyczna, chce w ogóle wiedzieć - czego oczekują Polacy? (...) Czy liczy się głos obywateli? - zapytała. Przypomniała też, że Platforma nie wzięła pod uwagę głosu Polaków, kiedy wydłużano wiek emerytalny.

REKLAMA

Minister podkreśliła, że dla obecnego rządu głos obywateli się liczy.


Posłuchaj

Minister Marlena Maląg: sprawa emerytur pomostowych została definitywnie rozwiązana/IAR 0:29
+
Dodaj do playlisty

Cztery pytania referendalne

Referendum ogólnokrajowe ma być przeprowadzone 15 października br. razem z wyborami parlamentarnymi. Nowelizacja ustawy o referendum ogólnokrajowym dostosowuje przepisy tak, by referendum krajowe mogło odbyć się w tym samym terminie, co wybory prezydenckie, parlamentarne lub do PE poprzez - przede wszystkim - ujednolicenie godzin głosowania: od 7 do 21.

Rada Ministrów proponuje, żeby Polacy odpowiedzieli na cztery pytania referendalne. Pierwsze brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?". Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?". Trzecie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?". Czwarte: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

Czytaj także:

Zobacz także: "Są kluczowe dla kierunku rozwoju Polski". Fogiel o pytaniach w referendum

IAR/PAP/łs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej