"Unieważnianie" referendum przez Tuska. Minister Maląg: przypisywanie sobie takich praw jest żenujące
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oceniła, że próby dyskredytowania jesiennego referendum przez Donalda Tusk i jego obóz nie mają nic wspólnego z demokracją. Postawę lidera Platformy Obywatelskiej nazwała "żenującą".
2023-08-16, 21:34
- Prawa, które przypisuje sobie Donald Tusk, są żenujące. Platforma Obywatelska nie ma nic wspólnego z demokracją - powiedziała w środę na antenie TVP Info minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Minister Maląg w środę wieczorem była gościem programu "Gość Wiadomości" w TVP Info. Pytana, z czego wynika strach Donalda Tuska przed referendum odpowiedziała, że tak naprawdę Platforma Obywatelska nie ma nic wspólnego z demokracją i świętem demokracji, jakim są wybory i referendum.
Tusk "unieważnia" referendum
- My chcemy zapytać Polaków o to, w jakim kierunku ma iść Polska. Jaka ma być Polska i jak ma się rozwijać. (...) Te cztery pytania referendalne pokazują, w jakim kierunku powinniśmy iść - powiedziała. - Działania Donalda Tuska, zresztą to, że on "unieważnia" to referendum, no powiem szczerze, że prawa, jakie sobie przypisuje, są żenujące - stwierdziła Maląg.
- Czy partia Donalda Tuska, opozycja antydemokratyczna, chce w ogóle wiedzieć - czego oczekują Polacy? (...) Czy liczy się głos obywateli? - zapytała. Przypomniała też, że Platforma nie wzięła pod uwagę głosu Polaków, kiedy wydłużano wiek emerytalny.
REKLAMA
Minister podkreśliła, że dla obecnego rządu głos obywateli się liczy.
Posłuchaj
Cztery pytania referendalne
Referendum ogólnokrajowe ma być przeprowadzone 15 października br. razem z wyborami parlamentarnymi. Nowelizacja ustawy o referendum ogólnokrajowym dostosowuje przepisy tak, by referendum krajowe mogło odbyć się w tym samym terminie, co wybory prezydenckie, parlamentarne lub do PE poprzez - przede wszystkim - ujednolicenie godzin głosowania: od 7 do 21.
Rada Ministrów proponuje, żeby Polacy odpowiedzieli na cztery pytania referendalne. Pierwsze brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?". Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?". Trzecie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?". Czwarte: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
- Historyczne referenda w III RP. O czym decydowali Polacy w 1996 roku?
- Referendum ogólnokrajowe 2023. Wyjaśniamy kwestie jego organizacji, głosowania i przebiegu
Zobacz także: "Są kluczowe dla kierunku rozwoju Polski". Fogiel o pytaniach w referendum
IAR/PAP/łs
REKLAMA