"Mielibyśmy drugi szlak bałkański". Szef MSWiA podkreśla znaczenie zapory na granicy z Białorusią

Gdyby nie praca służb i budowa zapory, przez granicę polsko-białoruską przedostałyby się setki tysięcy nielegalnych imigrantów - powiedział w TVP Info minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Szef MSWiA podkreślał także, jak ważne jest bezpieczeństwo naszej granicy. Wskazał, że wkrótce omówi sprawę Białorusi ze swoimi odpowiednikami z państw bałtyckich/

2023-08-19, 01:32

"Mielibyśmy drugi szlak bałkański". Szef MSWiA podkreśla znaczenie zapory na granicy z Białorusią
Mariusz Kamiński podkreślał znaczenie zapory na polsko-białoruskiej granicy. Foto: MK/ FORUM

Gdyby nie polskie służby, "mielibyśmy nowy, potężny szlak nielegalnej migracji do Europy" - ocenił w TVP Info w piątek szef MSWiA Mariusz Kamińsku. 

- Tak, jak mieliśmy, i mamy do tej pory, szlak bałkański, gdzie tysiące ludzi dzień w dzień dążą w kierunku Unii Europejskiej. Mielibyśmy to samo przez naszą granicę. Tysiące, dziesiątki tysięcy, setki tysięcy. Jeśli ta granica byłaby dostępną dla ludzi łamiących prawo, z całą pewnością, mielibyśmy setki tysięcy ludzi przechodzących na teren Unii Europejskiej - powiedział szef MSWiA.

Z szefami resortów o Grupie Wagnera

Szef polskiego resortu spraw wewnętrznych zapowiedział też, że w najbliższym czasie odbędzie się w Warszawie spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw bałtyckich poświęcone m.in. działaniom Grupy Wagnera.

Jego zdaniem, wagnerowcy na Białorusi stanowią "bardzo poważne zagrożenie i dla Polski i dla sąsiadów Białorusi, czyli państw bałtyckich, ale również dla narodu białoruskiego". - Musimy pamiętać, że jest to grupa najemników, którzy brali udział w brutalnych walkach, brutalnych mordach na terenie Ukrainy. Duża część tej grupy została zrekrutowana w rosyjskich więzieniach. W zamian za zgodę na pójście na front i walkę z narodem ukraińskim, więźniowie kryminalni zostali wypuszczeni - przekazał.

REKLAMA

Kwestia migrantów wskazana w referendum

Nielegalnych imigrantów będzie dotyczyło trzecie pytanie jesiennego referendum. 15 października, w dniu wyborów parlamentarnych, Polacy odpowiedzą na pytanie "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

Pozostałe pytania będą dotyczyć wyprzedaży państwowych przedsiębiorstw, zwiększenia wieku emerytalnego i likwidacji bariery na polsko-białoruskiej granicy.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik gościem Polskiego Radia: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej