more_horiz
Wiadomości

FA-50 w polskich siłach powietrznych. Szef MON: to ważny element odstraszania agresora

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 11:58
- Zamieniamy sprzęt postsowiecki samolotami zachodniej produkcji. FA-50 to samoloty bojowe - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Minister Mariusz Błaszczak: stawiamy na zakup nowoczesnych i wszechstronnych samolotów bojowych
Minister Mariusz Błaszczak: stawiamy na zakup nowoczesnych i wszechstronnych samolotów bojowychFoto: PAP/Przemysław Piątkowski

- Zamówiliśmy samoloty FA-50 w Korei Południowej rok temu. Dwa egzemplarze już są w Polsce. Piloci zostali przeszkoleni. 10 kolejnych samolotów jeszcze w tym roku trafi na wyposażenie. Zachęcam do tego żeby zobaczyć je podczas Air Show 2023 w Radomiu - powiedział Błaszczak.

Minister przyznał, że będą one patrolowały polskie niebo, ale również będą działać w ramach zobowiązań sojuszniczych. - Wzmacniamy Wojsko Polskie i wzmacniamy nasze bezpieczeństwo. Konsekwentnie budujemy siłę polskich Sił Powietrznych. Zamieniamy sprzęt postsowiecki samolotami zachodniej produkcji - mówił szef MON.

- To są lepsze samoloty niż najlepsze samoloty postsowieckie. Są to samoloty zaprojektowane przez firmę Lockheed Martin, a więc tą samą, która produkuje F16 i F35. W 2020 roku zamówiliśmy dwie eskadry F35. W przyszłym roku już będą  pierwsze polskie egzemplarze. FA-50 są kompatybilne z F16. Jeśli chodzi o obsługę są do siebie bardzo podobne. Co daje korzyści polegające na tym, że piloci FA-50 mogą pilotować F16. To ważne z punktu widzenia obronności. Tempo wymiany floty jest iście rekordowe - powiedział Błaszczak.

FA-50. To lekki samolot bojowy produkowany przez południowokoreańską firmę Korea Aerospace Industries. Polska w ubiegłym roku zamówiła 48 egzemplarzy takich maszyn.

Posłuchaj
00:31 12510946_1.mp3 Mińsk Mazowiecki: minister obrony Mariusz Błaszczak o wymianie samolotów (IAR)

Air Show Radom 2023

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom 2023 odbędą się w ostatni weekend wakacji - 26 i 27 sierpnia. Zaprezentują się w nich najlepsi polscy i zagraniczni piloci. AIR SHOW to największa w Polsce prezentacja sprzętu i wyposażenia żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Transmisje wideo z imprezy będzie można można śledzić dzięki Polskiemu Radiu - jedynemu producentowi treści wideo z wydarzenia.

Czytaj także:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także