Batalia o kopalnię Turów rozgrywa się w sądach. Prokuratura skarży protest ekologów

Prokuratura Krajowa wnosi o oddalenie skarg organizacji ekologicznych dotyczących kopalni węgla brunatnego "Turów". Ekolodzy kwestionowali decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 30 września zeszłego roku w sprawie eksploatacji kopalni.

2023-08-28, 07:54

Batalia o kopalnię Turów rozgrywa się w sądach. Prokuratura skarży protest ekologów
Batalia o działalność kopalni Turów rozstrzyga się w sądach administracyjnych. Foto: Shutterstock/Peteri

W opinii przesłanej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, Prokuratura Krajowa oceniła zarzuty wobec raportu środowiskowego sporządzonego przez inwestora kopalni jako niezasadne.

Prokuratura uważa, że wbrew twierdzeniom skarżących, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska słusznie uznał raport za dokument dowodzący, że wydobycie w kopalni Turów można prowadzić zgodnie z prawem. Według Prokuratury raport powstał po konsultacjach społecznych na podstawie opinii uznanych ekspertów.

Prokuratura Krajowa podkreśla, że jeśli organizacje ekologiczne uważają, że działalność kopalni ma wpływ na zły stan budynków w miejscowości Zittau, to powinny to udowodnić.

W opinii wskazano też na kluczową rolę kopalni w systemie bezpieczeństwa energetycznego kraju i działania podjęte przez inwestora, aby zminimalizować oddziaływania na środowisko.

REKLAMA

Prokuratura walczy o kopalnię

Prokuratura wnosi w swoim stanowisku wnosi o oddalenie skarg "z uwagi na ustalenie, że treść decyzji organu środowiskowego odpowiada obowiązującemu prawu", a "zarzuty wobec raportu środowiskowego sporządzonego przez inwestora kopalni są niezasadne". "Wbrew twierdzeniom skarżących, GDOŚ słusznie uznał raport za dokument dowodzący, że wydobycie w Turowie można kontynuować w zgodzie z obowiązującym stanem prawnym" - oceniła prokuratura.

"W stanowisku prokurator wskazał, że raport został sporządzony przy udziale wielu ekspertów – uznanych w swoich dziedzinach wysokiej klasy specjalistów. Szereg z nich uczestniczyło w czynnościach procesowych z udziałem strony niemieckiej i czeskiej. Ujednolicona wersja raportu powstała w wyniku uwag i wniosków zgłaszanych przez strony, społeczeństwo oraz w trakcie konsultacji transgranicznych" - poinformowała PK.

Według prokuratury podkreślić należy, że "raport nie tylko jest zgodny z prawem, ale wynikające z niego wytyczne co do monitoringu i środków zabezpieczających wręcz wykraczają ponad ramy wynikające z przepisów".

(PAP) (PAP)
Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik gościem Polskiego Radia:

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej