"W przypadku Tuska obie strony medalu są niemieckie". Politycy PiS nt. działań rządu PO-PSL

2023-09-13, 11:38

"W przypadku Tuska obie strony medalu są niemieckie". Politycy PiS nt. działań rządu PO-PSL
Konferencja polityków PiS. Foto: twitter.com/pisorgpl

- Każdy medal ma dwie strony. W przypadku Donalda Tuska obie strony medalu są niemieckie. Zwracamy się o zwrot odznaczeń niemieckich, jeśli medal im. Karola Wielkiego to była nagroda za politykę resetu z Rosją. Rząd PiS zawsze podejmuje decyzje w interesie Polaków - tym różnimy się od opozycji - zaznaczył podczas konferencji polityków PiS rzecznik partii Rafał Bochenek.

Jak powiedział poseł PiS Radosław Fogiel, "rząd Donalda Tuska prowadził wobec Rosji politykę resetu, ale ona nie powstawała wyłącznie w gabinetach Ministerstwa Spraw Zagranicznych".

- Niedawno media ujawniły dokumenty po wizycie Bronisława Komorowskiego w Moskwie, miesiąc po katastrofie smoleńskiej. Ówczesny marszałek Sejmu Bronisław Komorowski spotkał się wtedy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która kierowała pochwały wobec Donalda Tuska na temat tego, jak zachował się po 10 kwietnia. Później Donald Tusk otrzymał nagrodę im. Karola Wielkiego - wskazał.

Konferencja polityków PiS

Jego zdaniem "trudno nie wiązać nagrody im. Karola Wielkiego dla Donalda Tuska z prowadzoną przez niego polityką resetu wobec Rosji". - W naszej opinii Donald Tusk otrzymał tę nagrodę na dalszą motywację do prowadzenia polityki resetu. Za rządów Tuska Polska prowadziła bierną politykę międzynarodową - skomentował Radosław Fogiel.

Czytaj także w TVP Info: Tusk obiecuje odblokowanie KPO. Zandberg: To tak nie działa

- Za rządów PO-PSL mówiono, że z Rosją należy się dogadywać. Donald Tusk odpowiada za politykę resetu, za ułatwianie Niemcom polityki gospodarczej z Rosją i to spowodowało, że dostał on medal im. Karola Wielkiego. Tusk podporządkował polską politykę zagraniczną swoim ambicjom politycznym, by otrzymać unijne stanowisko. Apelujemy do Donalda Tuska, aby oddał niemieckie medale, ponieważ to nakazuje zwykła przyzwoitość - wskazał poseł PiS.

Posłuchaj

Radosław Fogiel: Tusk otrzymał nagrodę Karola Wielkiego za politykę resetu (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Polityka resetu z Rosją

Z kolei Kacper Płażyński zaznaczył, że "ujawnione dokumenty powstały podczas rządów PO-PSL". Dodał, że "wynika z nich, iż bierność i uległość wobec Niemiec była przerażająca". - Po katastrofie w 2010 roku, już w maju służby polskie zaczęły porozumiewać się ze służbami rosyjskimi, a współpraca z Rosją była dobra podczas rządów opozycji - przypomniał.

Czytaj także:

- Donald Tusk nie krył się co do współpracy z Rosją. Były to złe czasy. Polityka polsko-rosyjska była fatalną w skutkach decyzją, a z drugiej strony Tusk przyjmował nagrody honorowe od strony niemieckiej. Niech odda te medale, które otrzymał od Niemiec - zaapelował.

Czytaj także w i.pl: Kolejny odcinek serialu dokumentalnego "Reset". Fala krytyki wobec Donalda Tuska

Z kolei rzecznik PiS podkreślił, że "każdy medal ma dwie strony". - W przypadku Donalda Tuska obie strony medalu są niemieckie. Zwracamy się o zwrot odznaczeń niemieckich, jeśli to była nagroda za politykę resetu z Rosją. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zawsze podejmuje decyzje w interesie Polaków - tym różnimy się od opozycji - zaznaczył Rafał Bochenek.

Twitter.com/IAR/as,ng

Polecane

Wróć do strony głównej