Merkel nagrodziła Tuska za reset z Rosją po katastrofie smoleńskiej. Ujawniono sensacyjny dokument
Notatka ujawniona w najnowszym odcinku serialu dokumentalnego "Reset" potwierdza, że strona niemiecka skrupulatnie obserwowała i aprobowała prorosyjską politykę rządu PO-PSL. Angela Merkel recenzowała zachowania polskich władz, a także decydowała o wyróżnieniach dla poszczególnych polityków. W efekcie tego Donald Tusk w maju 2010 r. otrzymał nagrodę Karola Wielkiego. Oficjalnie ówczesny premier odebrał ją za działania "na rzecz porozumienia Polski z europejskimi partnerami", jednak z depeszy polskich dyplomatów relacjonujących rozmowę Angeli Merkel z Bronisławem Komorowskim odbytej w Moskwie w maju 2010 r. wynika, że Tusk został uhonorowany za sposób prowadzenia relacji Polski z Rosją tuż po katastrofie smoleńskiej.
2023-09-12, 22:40
Jednym z głównych bohaterów najnowszego odcinka "Resetu" był Bronisław Komorowski, który w momencie katastrofy smoleńskiej pełnił funkcję marszałka Sejmu i to on po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego przejął jego obowiązki.
Michał Rachoń i prof. Sławomir Cenckiewicz przypomnieli, że pierwszą zagraniczną podróż p.o. prezydent Komorowski odbył w maju 2010 r. do Moskwy na uroczystości "Dnia Zwycięstwa" (9 maja), czyli święto gloryfikujące żołnierzy sowieckich. Wcześniej na udział w tym propagandowym przedsięwzięciu szef MSZ Radosław Sikorski namawiał prezydenta Lecha Kaczyńskiego, lecz ten nie był szczególnie zainteresowany.
Zupełnie inną postawę przyjął Bronisław Komorowski. Podczas swojej wizyty m.in. dziękował Rosjanom za ich postawę po katastrofie smoleńskiej.
- Cała ta rozmowa prezydenta Miedwiediewa z marszałkiem Komorowskim wpisuje się w pewien scenariusz (…). Rosjanie zasypują politycznie i medialnie swój wizerunek jako kraju, państwa potencjalnie winnego katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem - podkreśla prof. Cenckiewicz.
REKLAMA
Merkel opowiadała się za polityką resetu
Autorzy serialu wskazali również, że to właśnie wizyta p.o. prezydenta Komorowskiego w Moskwie przyniosła pierwszy bezpośredni dowód na to, że prowadzona od 2007 r. przez rząd Donalda Tuska polityka resetu była bacznie obserwowana, a także nagradzana przez rząd niemiecki.
9 maja 2010 r. w stolicy Rosji doszło bowiem do spotkania między Bronisławem Komorowskim a Angelą Merkel. Z tej rozmowy zachowała się jedna krótka notatka, która dopiero niedawno została odnaleziona w archiwach MSZ.
"W stosunkach z sąsiadami należy być szczególnie wrażliwym (od nas: zabrzmiało to jak zachęta do »wczuwania się w Rosjan«). B. wysoka ocena zachowania się premiera RP po katastrofie 10.04. Przypomnienie, że Donald Tusk otrzyma nagrodę Karola Wielkiego. Dobra współpraca z Rosjanami podczas śledztwa po katastrofie 10.04 i ostrożny optymizm, jeśli chodzi o postęp śledztwa katyńskiego" – czytamy w notatce MSZ z rozmowy Komorowski-Merkel.
REKLAMA
Donald Tusk najbardziej prestiżową niemiecką nagrodę odebrał 13 maja 2010. W oficjalnym uzasadnieniu napisano, że otrzymał ją za działania "na rzecz porozumienia Polski z europejskimi partnerami".
Laudację z okazji nagrodzenia Tuska wygłosiła osobiście kanclerz Angela Merkel. - Laureaci tej nagrody są twarzą Europy, bo nic nie jest możliwe bez tych ludzi, nic nie jest trwałe bez instytucji - mówiła. Jak podkreśliła, "tylko zaangażowanie przekonanych Europejczyków, takich jak laureaci nagrody im. Karola Wielkiego, którzy odważnie i z pasją przyczyniają się do pogłębienia jedności Europy - to recepta na sukces Europy".
Skomentował to prof. Sławomir Cenckiewicz. - Angela Merkel doceniała prorosyjską politykę od początku, od 2007 r., ale najważniejsze w kontekście, o którym teraz mówimy, jest podkreślenie tej prorosyjskiej polityki Donalda Tuska w warunkach ekstremalnych. A warunkiem ekstremalnym z perspektywy niemieckiej, z perspektywy kanclerz Niemiec, był oczywiście 10 kwietnia 2010 r. Tusk zachował się tak, jak Berlin by tego oczekiwał, czyli nie zszedł z drogi resetu z Rosją - tłumaczył.
REKLAMA
Kontakty ze zbrodniarzem Putina. Współpraca FSB z BBN
Wizyta Bronisława Komorowskiego w Moskwie to nie tylko rozmowa z Angelą Merkel.
Polskie państwo nawiązało też wtedy bezpośrednie robocze relacje z ludźmi, których świat znał jako morderców. 8 maja 2010 r. w Moskwie Polska delegacja miała kontakt z Nikołajem Patruszewem. Odpowiadał on za zamachy bombowe w Rosji, które wyniosły do władzy Putina.
Patruszew odpowiadał już wtedy m.in. za zaminowanie budynku mieszkalnego w Riazaniu w 1999 r., dopuszczenie do zajęcia teatru w centrum Moskwy przez komando czeczeńskie i operację uwolnienia zakładników, w wyniku której zginęło ponad 120 osób.
- Gen. Stanisław Koziej, który jechał do Moskwy, trzymał pakiet materiałów, w tym dość prawdziwy opis jego rozmówcy, czyli Patruszewa - wyjaśnia prof. Sławomir Cenckiewicz.
REKLAMA
Z ujawnionych niedawno przez MSZ dokumentów wynika, że zarówno strona polska, jak i rosyjska współpracę w sprawach, którymi zajmował się na Kremlu Patruszew, uważały za priorytetową. W spotkaniu z Patruszewem wzięli udział ówczesny szef BBN gen. Koziej i Tomasz Turowski. Patruszew pouczył o "konieczności przedstawienia prawdziwego obrazu historii".
Koziej powiedział Patruszewowi, że współpraca z Rosją jest strategicznym celem RP. Rozpoczęte w Moskwie rozmowy doprowadziły do podpisania umów o współpracy między FSB a BBN.
Już w trakcie trwania tej umowy, w dniu inauguracji prezydentury Bronisława Komorowskiego, do portu Marynarki Wojennej w Gdyni wpłynął rosyjski statek desantowy "Kaliningrad". - Rosjanie lubią symbole i doskonale pamiętali, jak wiele lat wcześniej, w 1993 roku, ówczesny wiceminister obrony narodowej Bronisław Komorowski żegnał w Świnoujściu odpływającą do Rosji opuszczającą Polskę postsowiecką flotę - przypomniał prof. Sławomir Cenckiewicz.
Cały czas dostępne są poprzednie odcinki dokumentu:
- Odcinek 1. – Kulisy budowania „nowej filozofii” relacji z Rosją Putina
- Odcinek 2. – „Podróż do Moskwy”
- Odcinek 3. – Nieznane dotąd dokumenty odtajnione przez USA
- Odcinek 4. – „Ujawniona notatka Sikorskiego”
- Odcinek 5. – „Kto strzelał do prezydenta Lecha Kaczyńskiego?”
- Odcinek 6. – „O czym Putin i Tusk rozmawiali w Sopocie?”
- Odcinek 7. – Podsumowanie pierwszego sezonu serialu
Drugi sezon:
- Odcinek 8. – „Handel Katyniem”
- Odcinek 9. – „Smoleńsk – oddane dowody”
- Odcinek 10. – „Reset na pogrzebie”
jp/TVP Info/niezalezna.pl
REKLAMA
REKLAMA