more_horiz
Wiadomości

W Czerwonym Borze powstanie ośrodek szkoleniowy dla brygady pancernej. Będzie to część 1. Dywizji Piechoty Legionów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 16:03
Piąta dywizja w wojsku polskim będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt - zapowiedział szef MON, minister Mariusz Błaszczak. W Czerwony Borze odbyła się dziś odprawa z kadrą kierowniczą tworzonej od roku 1 Dywizji Piechoty Legionów imienia marszałka Józefa Piłsudskiego.
W Czerwony Borze odbyła się odprawa z kadrą kierowniczą tworzonej od roku 1 Dywizji Piechoty Legionów imienia marszałka Józefa Piłsudskiego
W Czerwony Borze odbyła się odprawa z kadrą kierowniczą tworzonej od roku 1 Dywizji Piechoty Legionów imienia marszałka Józefa PiłsudskiegoFoto: Twitter/MON_GOV_PL

Po odprawie minister Mariusz Błaszczak powiedział, że jedną z jednostek nowej dywizji będzie brygada pancerna ulokowana w Czerwonym Borze. W tym miejscu jest dawny poligon wojskowy i tu powstanie ośrodek szkoleniowy dla brygady pancernej. Jednostka będzie wyposażona m.in. w czołgi K2 i Abramsy oraz w armatohaubice K9 i rodzimej produkcji wozy piechoty Borsuk.

Na wyposażenie dywizji trafi też artyleria dalekiego zasięgu z Korei Południowej, czyli wyrzutnie Chunmoo. To odpowiednik amerykańskich HIMARS-ów, które także zamówiliśmy w ramach kontraktu z rządem USA.

Liczba żołnierzy

Szef MON dodał, że siłą wojska jest jego liczebność. Stąd - jak podkreślił minister Mariusz Błaszczak - rząd Zjednoczonej Prawicy sukcesywnie zwiększa liczebność polskiej armii. Dziś mamy już 180 tysięcy żołnierzy - poinformował minister obrony.

Docelowo w skład 1 Dywizji Piechoty Legionów wchodzić będą brygady ogólnowojskowe oraz jednostki wspierające i zabezpieczające, które rozlokowane będą w garnizonach na terenie czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Dywizja finalnie ma liczyć ponad 30 tysięcy żołnierzy. Dywizja będzie operować przede wszystkim na Podlasiu, a jej głównym zadaniem będzie ochrona granicy.

Zobacz również w i.pl: Tak rząd PO-PSL likwidował jednostki wojskowe. Szef MON Mariusz Błaszczak ujawnił zaskakujący list Jana Grabca do Bogdana Klicha

Posłuchaj
00:22 12557643_1.mp3 Po odprawie minister Mariusz Błaszczak powiedział, że jedną z jednostek nowej dywizji będzie brygada pancerna ulokowana w Czerwonym Borze (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także: Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także