more_horiz
Wiadomości

Szef MON ujawnił plany obronne z czasów PO-PSL. "Niech społeczeństwo wie, co szykował dla nich rząd Tuska"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 16:25
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że ujawnił plany obronne z czasów rządów PO-PSL po to aby społeczeństwo wiedziało, w jaki sposób dzisiejsza opozycja traktowała bezpieczeństwo. Szef MON wystąpił w niedzielę w spocie, gdzie ujawnił fragmenty planu użycia polskiej armii w ramach samodzielnej operacji obronnej. Dokumenty zatwierdził ówczesny szef MON Bogdan Klich.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że ujawnił plany obronne z czasów rządów PO-PSL po to aby społeczeństwo wiedziało, w jaki sposób dzisiejsza opozycja traktowała bezpieczeństwo
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że ujawnił plany obronne z czasów rządów PO-PSL po to aby społeczeństwo wiedziało, w jaki sposób dzisiejsza opozycja traktowała bezpieczeństwoFoto: PAP/Artur Reszko

Minister Mariusz Błaszczak odniósł się do nagrania w trakcie wizyty w Czerwonym Borze, gdzie tworzona jest brygada pancerna wchodząca w skład nowej formowanej od roku piątej dywizji wojska polskiego.

Plany wojskowe

Minister Mariusz Błaszczak powiedział, że ujawnił dokumenty z czasów swoich poprzedników, ponieważ mieszkańcy Podlasia, ale też Mazowsza, Podkarpacia, Lubelszczyzny oraz województwa warmińsko-mazurskiego mają prawo wiedzieć, co szykował dla nich rząd Donalda Tuska.

W ocenie szefa MON ówczesne plany obronne zakładały w rzeczywistości "oddanie połowy kraju" w razie wojny ze wschodu.

Według opozycji ujawnienie planów obrony na Wiśle to działanie na szkodę państwa oraz całego Sojuszu. Politycy PO twierdzą, że ówczesne plany obronne nie były oderwane od reszty dokumentów, były częścią doktryny całego NATO.

Rozwój wojska

Mariusz Błaszczak wziął udział w odprawie z kierownictwem nowotworzonej 1. Brygady Pancernej Legionów. Po odprawie minister Mariusz Błaszczak powiedział, że jedną z jednostek nowej dywizji będzie brygada pancerna ulokowana w Czerwonym Borze. W tym miejscu jest dawny poligon wojskowy i tu powstanie ośrodek szkoleniowy dla brygady pancernej. Jednostka będzie wyposażona m.in. w czołgi K2 i Abramsy oraz w armatohaubice K9 i rodzimej produkcji wozy piechoty Borsuk.

Zobacz również w i.pl: Tak rząd PO-PSL likwidował jednostki wojskowe. Szef MON Mariusz Błaszczak ujawnił zaskakujący list Jana Grabca do Bogdana Klicha

Na wyposażenie dywizji trafi też artyleria dalekiego zasięgu z Korei Południowej, czyli wyrzutnie Chunmoo. To odpowiednik amerykańskich HIMARS-ów, które także zamówiliśmy w ramach kontraktu z rządem USA.

Posłuchaj
00:20 12557607_1.mp3 Minister M. Błaszczak o ujawnieniu planów obrony na linii Wisły z czasów rządu PO-PSL (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także Antoni Macierewicz w Polskim Radiu:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także