more_horiz
Wiadomości

Jednoznaczne stanowisko polskiego rządu po skardze Ukrainy do WTO. "Nie spowoduje, że wycofamy się ze swojej decyzji"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 21:55
- Skarga Ukrainy w sprawie embarga na zboże nie spowoduje, że się wycofamy ze swojej decyzji - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik rządu, Piotr Mueller.
Rzecznik rządu Piotr Mueller: Skarga Ukrainy w sprawie naszego embarga nie spowoduje, że wycofamy się ze swojej decyzji
Rzecznik rządu Piotr Mueller: Skarga Ukrainy w sprawie naszego embarga nie spowoduje, że wycofamy się ze swojej decyzjiFoto: Kancelaria Premiera/Twitter

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Ukraina skierowała do Światowej Organizacji Handlu skargę na Polskę, Węgry i Słowację. Te trzy kraje przedłużyły zakaz importu ziaren z Ukrainy, mimo, że nie zrobiła tego Unia Europejska.

- Polska musi dbać o swoje interesy gospodarcze i rolne - powiedział Piotr Mueller. - Jeżeli ta skarga faktycznie fizycznie zostanie złożona, to będziemy podnosili te argumenty, które do tej pory podnosiliśmy. W żaden sposób złożenie tej skargi nie powoduje wycofanie się przez nas z rozwiązań, które przyjęliśmy - podkreślał.

Pomoc Ukrainie

Piotr Mueller zaznaczył równocześnie, że spór wokół zboża nie zmienia postawy Polski wobec pomagania Ukrainie w wojnie z Rosją. - Kwestia pomagania Ukrainie w walce z Rosją, która bezprawnie zaatakowała ten kraj, jest też kwestią naszego bezpieczeństwa (…) Nie oznacza to jednak, że z Ukrainą będziemy się we wszystkim zgadzać i w tej sprawie się nie zgadzamy i nie ustępujemy - powiedział rzecznik.

Zobacz również na tvp.info: Bułgaria: Rolnicy zablokowali drogi i granice; nie chcą importu z Ukrainy

Do 15 września obowiązywało unijne embargo na import wybranych ziaren do pięciu państw Unii Europejskiej, w tym do Polski. Mimo starań ze strony Polski, Komisja Europejska nie zdecydowała się na przedłużenie tego embarga. W ocenie polskich władz napływ ukraińskiego zboża całkowicie zdestabilizowałby polski rynek rolny.

Posłuchaj
00:55 12558250_1.mp3 Piotr Mueller skarga Ukrainy w sprawie naszego embarga nie zmienia naszej decyzji (Karol Surówka/IAR)

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w Programie 1 Polskiego Radia

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także