more_horiz
Wiadomości

"Puma" uwolniona. Kolejny ukraiński statek wypłynął z Odessy

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 15:49
Kolejny statek wypłynął z portu morskiego w Odessie na Ukrainie. "Puma" kieruje się do Bosforu tymczasowym korytarzem żeglugowym.
Puma przebywała w Odessie od 19 lutego ubiegłego roku
"Puma" przebywała w Odessie od 19 lutego ubiegłego rokuFoto: VolodymyrT/Shutterstock

Na pokładzie statku znajduje się 16 tysięcy ton metalu i 14 tysięcy ton rzepaku. "Puma" przebywała w Odessie od 19 lutego ubiegłego roku. Nie mogła opuścić portu z powodu rosyjskiej agresji na terenie Ukrainy i zamknięcia niektórych obszarów Morza Czarnego.

Korytarz żeglugowy

Tymczasowy korytarz żeglugowy stworzono, by umożliwić ewakuacje statków znajdujących się w ukraińskich portach Czarnomorsk, Odessa i Piwdiennyj.

Ze względu na wycofanie się Rosji z umowy zbożowej, gwarantującej Ukrainie bezpieczny transport zbóż i innych produktów rolnych przez Morze Czarne, a także rosnące zapotrzebowanie na ukraińskie zboże, Ukraina rozważa wykorzystanie statków cywilnych do transportu ładunków niemilitarnych - szczególnie zbóż - do krajów Afryki i Azji.

Od 15 sierpnia z tymczasowego korytarza skorzystało już pięć statków, wliczając "Pumę", która dziś opuściła port w Odessie.

Zobacz również w TVP Info: Ukraińska ziemia w rękach oligarchów. Zboże na eksport do Niemiec, Hiszpanii i Włoch

"Wolność wymaga determinacji"

Na początku września prezydent Zełenski poinformował, że "Ukraina przywraca prawdziwą swobodę żeglugi na Morzu Czarnym" .

- Wolność wymaga determinacji - powiedział Zełenski i dziękował pracownikom portów i wszystkim, którzy dbają o bezpieczne funkcjonowanie korytarza.

Szymon Szynkowski vel Sęk: jeśli UE nie przedłuży embarga, dziś podpiszemy rozporządzenie krajowe
Czytaj również: 
IAR/mm

Zobacz także

Zobacz także